Celnicy dostaną uprawnienia do bezkarnych nadużyć?

Niebawem celnicy będą mogli kontrolować wszystkie paczki, które przejdą przez granicę do państw członkowskich UE. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Rozporządzenie grosze od ACTA.

Unia Europejska pracuje nad kolejnym pomysłem, mających ograniczyć wolność. Tym razem chodzi o dokładną kontrolę paczek wysyłanych do nas przez osoby z państw nie będących członkami UE. Jak ma się to odbywać? Celnicy dostaną prawo do otwierania i przeglądania każdej paczki, która będzie miała przejść przez granice. Bez zgody sądu będą mogli ją nawet zniszczyć, jeśli stwierdzą, że naruszają prawo ochrony własności intelektualnej.

Celnicy będą mieli obowiązek wysłania powiadomienia o decyzji w sprawie zniszczenia towaru do osoby, która zgłosiła przesyłkę do odprawy. Ta z kolei będzie miała 15 dni na ustosunkowanie się. Jeśli przyzna celnikom rację i wyrazi zgodę na zniszczenie paczki, to celnicy zrobią to na własny koszt, jeśli nie wyrazi – powiadomiony zostanie właściciel praw autorskich, który będzie mógł dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Brak odpowiedzi ze strony nadawcy będzie uznany za zgodę na zniszczenie przedmiotu, co też celnicy uczynią. – W obecnej chwili celnicy mogą zatrzymywać przesyłki, które budzą jakieś podejrzenie. – mówi Paweł Bączek, radca prawny z kancelarii prawniczej Romanow&Partnerzy. Unijne rozporządzenie ma jednak rozszerzyć ich prawa.

Współodpowiedzialni kurierzy

W Parlamencie pojawił się również pomysł, aby firmy kurierskie odpowiadały za to, co przewożą. W razie złapania kogoś na próbie wysyłki towaru podrobionego, właściciel praw autorskich mógłby domagać się m.in. od firmy zajmującej się przewożeniem towaru odszkodowania. – Nie sądzę, żeby można było wprowadzić taką regulację. Z pewnością chodzi o sytuację, w której firmie można udowodnić, że wiedziała co przewozi – mówi Paweł Bączek, radca prawny. Przewoźnicy nie mogą w końcu otwierać paczek, które powierzyli im klienci. Obecnie przygotowane rozporządzenie czeka na kilka poprawek, które zgłosili europarlamentarzyści. Głosowanie ma odbyć się w Parlamencie Europejskim już w maju.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jasiński
Jasiński
9 lat temu

Jestem za tym. Twarde prawo ale prawo. Mówię to ja! Wiecie kto. Ten co własną matkę wysłałby do piekła.

SPEC
SPEC
9 lat temu

UNIA EUROPEJSKA BEDZIE GORSZA OD KOMUNY. KAZDY OBYWATEL BEDZIE MONITOROWANY I KONTROLOWANY. NIE BEDZIE MOZNA SOBIE PIERDNAC BEZ ZGODY UNIJNEGO DZIALACZA!