Cenny obraz uratowany przed licytacją

Piękna kopia obrazu Matki Bożej Dzikowskiej trafiła do warszawskiego domu aukcyjnego, ale została w ramach negocjacji wykupiona poza licytacją za połowę ceny wywoławczej. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Tarnobrzescy muzealnicy wyłowili w warszawskim domu aukcyjnym wyjątkowy obraz .

Wyjątkowej urody kopia obrazu Matki Bożej Dzikowskiej z przełomu XVIII i XIX wieku została zakupiona przez Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. Obraz o dużej wartości artystycznej, historycznej i sakralnej nieznany właściciel przeznaczył na sprzedaż przez jeden z warszawskich domów aukcyjnych.

– Otrzymaliśmy informację, że w najważniejszym warszawskim domu aukcyjnym ma się pojawić na sprzedaż taki obraz. Zadzwoniłem, rozmawiałem. Kilka dni trwały pertraktacje, ostatecznie okazało się, ze obraz nie trafi na aukcje, ale za pół ceny zostanie nam sprzedany. W dużej mierze zaważył fakt, że jest on związany z naszym terenem. Cieszymy się, że znaleźliśmy zrozumienie nie tylko domu aukcyjnego, ale i właściciela, który jest anonimowy. Zapłaciliśmy 4 tysiące złotych – mówi dr Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

Obraz przedstawiający trójcę ziemską – Matkę Bożą, Jezusa i św. Józefa jest malowany na płótnie farbami olejnymi, pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku i jest jedną z najładniejszych kopii naśladownictwa ludowego Matki Bożej Dzikowskiej. Mniej udaną w swoich zbiorach posiada Muzeum Narodowe w Warszawie.

– To, że Matka Boża Dzikowska była często kopiowana świadczy o tym jak wielki był jej kult na terenie całego państwa polskiego. Dziś ogranicza się tylko do obrębu naszego miasta, ale kiedyś był to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej czczonych obrazów na ziemiach polskich – mówi dr Tadeusz Zych.

Obraz zawiera mnóstwo symbolicznych elementów, część z nich jest namalowana w sposób prostszy do odczytania niż na oryginale. Np. zamiast szczygła, który je winogrono, jest baranek trzymany przez św. Jana. Oba symbolizują jednak ofiarę Jezusa. Na kopii obrazu Matka Boża i Jezus mają korony, choć w czasach gdy był on malowany było jeszcze przed koronacją wizerunku Dzikowskiej Pani. W tle rodziny świętej jest także namalowana świątynia za jerozolimskim murem

– Matka Boża nie miała jeszcze wtedy tytułu matki kościoła, ale ten wymiar eschatologiczny jest tu widoczny. Jest tu i ludowość i swojskość, ale jest też wejście w ten wielki obszar wielkiej chrześcijańskiej historii. Umieszczenie tego wizerunku w pewnym chrześcijańskim wizerunku jest tu bardzo ważne.

Tak jak w przypadku oryginału wizerunku Matki Bożej Dzikowskiej, który umieszczony jest w kościele OO. Dominikanów w Tarnobrzegu, tak i w przypadku zakupionej kopii nie wiadomo jakie były dokładnie jej losy i kto jest autorem tego liczącego ponad 200 lat obrazu. Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega zapowiada, że kopia ozdobi ołtarz w kaplicy Zamku Dzikowskiego, gdzie będzie dostępna dla zwiedzających i dla wiernych, którzy będą chcieli się do Matki Bożej w tym wizerunku pomodlić.

mrok

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments