Centrala NFZ nie lubi Podkarpacia!

Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Nasz region nie dostał ani grosza z NFZ. Na podziale funduszu zapasowego skorzystało tylko Mazowsze, Śląsk i Pomorze.

Województwo mazowieckie dostanie dodatkowo 538 ml zł, pomorskie 41 mln zł, a śląskie – 15 mln zł. Podkarpacie, które przez krzywdzący algorytm (według którego dzielono pieniądze), przez wiele lat było niedofinansowane, nie dostanie nic. Dlaczego blisko 600 mln zł wpłynie do kasy tylko trzech najbogatszych regionów? Decyzję o podziale 594 mln zł funduszu zapasowego podjął Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ. Czy prezes nie lubi Podkarpacia? Według jego rzecznika chodzi tylko o wyrównanie szans. Czy droga do tego wiedzie jednak poprzez dokładanie bogatym?

Dlaczego tak nierówno, pomijając 13 województw, podzielono fundusz zapasowy? Dlaczego prezes NFZ, dzieląc fundusz zapasowy, dołożył tylko Mazowszu, Śląskowi i Pomorzu?

– Fundusz zapasowy nie pochodzi ze składek zdrowotnych, jego podział nie podlega więc algorytmowi – tłumaczy Super Nowościom Andrzej Troszyński rzecznik NFZ. – Poza tym Podkarpacie ma w tym roku najwyższą dynamikę nakładów na zdrowie – 117 procent, podczas gdy te trzy regiony mają dynamikę na poziomie 105,5 proc. Wypadało więc dołożyć tym, którym w tym roku przybyło najmniej, choćby po to, by w przyszłym roku mogły mieć pieniądze na tym samym, a nie niższym poziomie.

Algorytm dokłada, prezes zabiera

Dzięki zmianie algorytmu nasz region drugi rok dostaje więcej pieniędzy. W 2009 budżet POW NFZ wynosił 2 mld 696 mln zł, w 2010 algorytm przyniósł nam 2 mld 752 mln zł, a w 2010 2 mld 972  mln zł. Plany na rok 2012 zakładają nawet , ze Podkarpacie dostanie 3 mld 214 mln zł.
Jednak prezes NFZ uznał, że to za dużo i postanowił znowu “wyrównać szyki” i przy podziale zapasów pominąć te regiony, którym dołożył algorytm. W ten sam sposób rok temu prezes NFZ-etu podzielił 830 mln zł pomiędzy siedem najbogatszych oddziałów Funduszu, które odrobinę straciły na algorytmie. Pieniądze trafiły do województwa dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

W przyszłorocznym budżecie, który ma być większy o 284 mln zł, POW NFZ zaplanował wydanie około 100 mln zł na zapłacenie za część nadwykonań. – To zaspokoi połowę naszych potrzeb i trochę poprawi sytuację szpitali. Będzie lepiej, ale jeszcze długo będziemy nadganiać zaległości – mówią dyrektorzy szpitali.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ernest
Ernest
8 lat temu

Jestem za odłączeniem się od Polski. Przecież komucho – POpaprani tylkokradną naszemu regionowi pieniądze. Regionalizm to dobry kierunek. Nie chcę być Polakiem bo nic z tego nie mam tylko klepanie biedy i grabież. Wolę być Podkarpackim kolesiem. Stworzyć własną infrastrukturę i jak Słowenia się rozwijać a nie patrzyć na złodziejską politykę.

Ania
Ania
9 lat temu

a nasi pralamentarzysci sa w Warszawie bo wiekszosc to skoczkowie mianowani przez prezesa na 1 a z podkarpaciem maja tyle co nic niektorzy na mapie nie potrafia wskazac brawo wyborc PIS

bnn
bnn
9 lat temu

To są skutki głosowania na PIS na podkarpaciu! Kto ma nas bronić i pomagać w Warszawie jak nie mamy prawie posłów z podkarpacia w koalicji. tak mamy jak zagłosowaliśmy! Inni głosowali na PO to teraz zbierają resztki do siebie!

józek
józek
9 lat temu

Gdzie są nasi parlamentarzyści? Dlaczego nie robią szumu z powodu takiej dyskryminacji?

hk
hk
9 lat temu

haha dobre!!!ani grosza!!!dajcie znać Kaczyńskiemu…bo podkarpacie na niego głosowało i na całe pis…pomoże na pewno!!!

jack
jack
9 lat temu

nfz to nie jozek guzek tylko konkretna osoba wiec pytam imie i nazwisko

rzeszowiak
rzeszowiak
9 lat temu

o jakich wyrównanych szansach ten koleś gada ,przecież a tego artykułu wnoskowuje że nasz region nie ostatnimi laty nie był doinansowywany – to o jakich równych szansach goścu gada, bo mam wrażenie jakby mózgu nie miał.