Centrum Dziedzictwa Szkła dostępne dla zwiedzających 19 czerwca

Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie: - Projekt ten jest bardzo skomplikowany. Chcemy oficjalnie otworzyć w pełni funkcjonalny budynek, taki, którym będą się zachwycali ludzie, którzy przyjadą do Krosna. Fot. Autor

KROSNO. Podczas sobotniego wydarzenia Krosno stało się oficjalnie “miastem szkła”.

W minioną sobotę, 2 czerwca, wieczorem na krośnieńskim Rynku odbyła się uroczysta ceremonia Lokacji Krosna – “miasta szkła” w ramach powstającego w mieście Centrum Dziedzictwa Szkła – największego produktu turystycznego “małego Krakowa”. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, które przyciągnęły krośnian na Starówkę.

Jednym z istotnych miejsc wpisanych w historię rozwoju szkła jest także Krosno. W  1923 roku w zakładzie położonym przy ulicy Grodzkiej swoją działalność zainaugurowała huta szkła “Jedynka”. Tak rozpoczęła się tradycja hutnictwa szkła w mieście…

Sobotnia uroczystość jest więc nieprzypadkowa. – Jest to jakby na nowo umiejscowienie tego miasta na mapie świata jako zdecydowanie ośrodka związanego ze szkłem, ośrodka, w którym szkło jest wszechobecne – mówił Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

W ramach uroczystości odbył się koncert zespołu Glass Duo. Przed krośnieńską publicznością wystąpiła także Ksenia Simonova – zwyciężczyni ukraińskiej edycji programu “Mam talent”, należąca do komitetu promocyjnego EURO 2012 na Ukrainie. Krośnianie obejrzeli ponadto niecodzienny spektakl multimedialny “Miasto Szkła 3D Show”. Uroczystość poprowadził Maciej Orłoś,  prezenter “Teleexpresu.

Jak podkreślają organizatorzy, uroczystość Lokacji Krosna – “miasta szkła” to zaledwie zapowiedź niecodziennych atrakcji, które pierwsi turyści zobaczą po oficjalnym otwarciu CDS-u. – Chcemy, żeby CDS było piękne, zaskakujące i magiczne – podkreślał prezydent Krosna.

Prezentacje produkcji szkła odbywać się będą na oczach widzów. W zmodernizowanych i przebudowanych zabytkowych piwnicach przedprożnych będzie można obejrzeć szklane perełki wyprodukowane przez mistrzów w podkarpackich hutach. Całość uzupełnią multimedia, które wzbogacą i uatrakcyjnią program zwiedzania.

- Centrum oficjalnie ruszy wtedy, gdy będą gotowe wszystkie ekspozycje, gdy będą działały wszystkie urządzenia multimedialne. Myślę, że to się stanie w drugiej połowie czerwca – mówił prezydent Piotr Przytocki.

Wioletta Zuzak

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.