Centrum Dziedzictwa Szkła otworzyło swoje podwoje!

1. Podczas oficjalnego otwarcia CDS-u nie obyło się oczywiście bez symbolicznego przecięcia szklanej wstęgi. Fot. Michał Czekański

KROSNO. Turyści mogą już zobaczyć niecodzienne atrakcje związane z CDS-em.

Wczoraj (19 bm.) miała miejsce uroczyste oficjalne otwarcie największego produktu turystycznego Krosna – Centrum Dziedzictwa Szkła. Dziennikarze i inni zaproszeni gości jako pierwsi obejrzeli obiekt, który na wszystkich zrobił ogromne wrażenie.

Podczas wczorajszej uroczystości Piotr Przytocki, prezydent Krosna, dokonał symbolicznej inauguracji działalności Centrum przecinając szklaną wstęgę. Kolejnym punktem było zwiedzanie obiektu, w którym na turystów i nie tylko czeka mnóstwo atrakcji. Otóż w budynku głównym CDS-u przy ulicy Blich 2 na różnych poziomach można podziwiać między innymi warsztaty obróbki i zdobienia szkła (palnikarski, grawerski, malowania na szkle, produkcji witraży), oraz salę wystaw czasowych.

Zachwyt zwiedzających wzbudziły także wyroby ze szkła formowane ręcznie, ale także te z “automatów”, wykonywane rozmaitymi technikami. Jedną z nich jest tzw. fushing, czyli stapianie szkieł, znane również jako szkło stapiane, gorące szkło czy witraż amerykański. Ta nowa technika wykonywania prac ze szkła od kilku lat przebojem zdobywa powodzenie na całym świecie. – Chcemy zorganizować kursy, podczas których chętni mogliby samodzielnie zaprojektować i zrealizować na przykład witraż – mówił Stefan Dziadosz, prezes CDS-u.

Z kolei w zabytkowych piwnicach przedprożnych stosownie przebudowanych i zaadaptowanych zachwycają gabloty z perełkami szklanymi wykonanymi przez najwybitniejszych artystów. Można tu zobaczyć także między innymi atrapę pieca hutniczego, czy specjalną prasę do produkcji szkła.

– To obiekt, który wyróżnia nasze miasto, ma pełnić rolę kulturotwórczą, przyciągać turystów do Krosna – mówił prezes Dziadosz. – Jest oryginalny i niepowtarzalny, będzie funkcjonował także w weekendy i w nocy – dodał prezydent Przytocki. – Przygotowujemy specjalny pakiet dla gości, którzy zechcą w Krośnie zostać na dłużej – podkreślił.

– Łączny koszt przedsięwzięcia to około 20 milionów złotych, przy czym prawie 10 mln 800 zł to są środki unijne, 3 mln zł to dofinansowanie z budżetu miasta, natomiast reszta kosztów jest pokryta z kredytu inwestycyjnego, który będzie spłacany przez 15 lat – mówił Grzegorz Kubal, prokurent CDS-u.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments