Centrum Dziedzictwa Szkła

KROSNO. W mieście powstanie niezwykły ośrodek szklanego designu

Turyści, którzy przyjadą do miasta, będą mogli zobaczyć na własne oczy jak powstają wyroby ze szkła, a nawet wziąć czynny udział w procesie produkcji. To ma być największa atrakcja powstającego w mieście Centrum Dziedzictwa Szkła. – Nasz kluczowy „szklany” projekt jest jednym z 21 w całej Polsce, które mają wykreować wizerunek miast przed EURO 2012. Przed tą datą CDS ma być już gotowe – podkreśla Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

W mieście prężnie działają Krośnieńskie Huty Szkła, które produkują cudeńka szklane. Wciąż jest na nie popyt. Także obcokrajowcy chwalą sobie krośnieńskie wyroby ze szkła. Cenią je przede wszystkim za wysoką jakość.

Centrum dla turystów

– Osoby odwiedzające Krosno często pytają, gdzie mogą zobaczyć szkło. Aktualnie niestety można je podziwiać jedynie w nielicznych sklepach np. KHS-u. To nie wystarcza, wszak miasto szczyci się ponad 80-letnią tradycją związaną z branżą szklarską. Nie ma produktu turystycznego, który promowałby Krosno poprzez szkło, które jednoznacznie kojarzy się z miastem nad Wisłokiem. Stąd zrodził się pomysł utworzenia w naszym mieście Centrum Dziedzictwa Szkła – opowiada Piotr Przytocki.

Główną siedzibą CDS będzie budynek po BWA. W związku z tym, że od pewnego czasu na krośnieńskim Rynku nie dzieje się dobrze, miasto w tym miejscu przestało się rozwijać, o czym mówią właściciele kamienic i firm działających na Starówce, ulokowaliśmy właśnie tutaj CDS, które ma ożywić stare miasto, pobudzić je do rozwoju – mówi prezydent.

Inne lokalizacje były za drogie

– Teren po byłej hucie nr 1 przy ul. Grodzkiej nie jest własnością miasta, musielibyśmy wydać grube miliony, by w ogóle go móc nabyć. To utopia – stwierdza Przytocki. – W rejonie salonu KHS przy ul. Tysiąclecia chcieliśmy pozyskać stary zakład szkoleniowy, jednak nie było mowy o darowiźnie, tylko o sprzedaży obiektu, który trzeba byłoby gruntownie zmodernizować, praktycznie wybudować od nowa. To byłoby bez sensu – wyjaśnia.

Przedsiębiorcy, artyści i urzędnicy

– Koncepcja utworzenia CDS w Krośnie powstała we współpracy m.in. z przedsiębiorcami branży szklarskiej, artystami oraz przedstawicielami miejskich instytucji kultury – mówi nam Joanna Niepokój z Wydziału Promocji Kultury i Sportu Urzędu Miasta Krosna.

– W zmodernizowanym i rozbudowanym budynku po BWA będzie sala edukacyjno-konferencyjna, wyposażona w duży telebim, na którym prezentowane będą filmy dotyczące powstawania szkła, historii szklarstwa, itp. Będą tu także prezentowane eksponaty pochodzące z bieżącej produkcji wszystkich podkarpackich hut szkła. Natomiast w salach laboratoryjno-dydaktycznych turysta zapozna się z techniką projektowania, formowania i zdobienia wyrobów szklanych.

Inwestycja za 16 milionów!

– Jest już gotowa cała dokumentacja. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę prac. W pierwszej kolejności ruszą roboty przy budynku na ul. Blich, gdzie do niedawna miało siedzibę BWA oraz prace w piwnicach przedprożnych – wyjaśnia Joanna Niepokój. Całkowity koszt realizacji projektu oszacowano na, bagatela, 15 mln 870 tys 799 zł 89 gr (w tym dofinansowanie z UE wynosi 8, 5 mln zł)

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments