Centrum Edukacji za 14 mln zł!

W ramach Centrum powstały nowoczesne laboratoria i pracownie lotnicze. Fot. Autor

KROSNO. Będą kształcić fachowców dla branży lotniczej na najwyższym poziomie.

Zakończyła się realizacja jednej z najważniejszych, największych i zarazem najbardziej oczekiwanych inwestycji w mieście. Mowa o Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Krośnie, które zostało 3 września uroczyście otwarte. Uczniowie i studenci krośnieńskiej uczelni zyskali obiekt na miarę XXI wieku. Będą mogli zdobywać wiedzę w laboratoriach i pracowniach wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt dydaktyczny za ok. 8 milionów złotych. Dzięki takiemu nowoczesnemu obiektowi jeszcze dynamiczniej będzie się rozwijać kształcenie zawodowe, a co za tym idzie wzrośnie poziom krośnieńskiej edukacji.

Łączna powierzchnia Centrum Edukacji to około 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. W sumie powstało 17 laboratoriów i 3 pracownie lotnicze.

Obiekt za 14 mln zł
Projekt ten jest dofinansowany w 85 procentach z Regionalnego Programu Operacyjnego, natomiast pozostałe 15 procent to środki miasta. Jak mówił dyrektor ZSP Nr 3 w Krośnie Bogdan Adamski, choć początkowo projekt opiewał na ponad 12 milionów złotych, w trakcie jego realizacji okazało się, że koszty inwestycji będą wyższe. – Ostatecznie inwestycja pochłonęła ok. 14 mln  zł – mówił Bogdan Adamski. – Aby powstało 17 laboratoriów trzeba było gruntownie przebudować i wyremontować trzy pawilony Centrum Kształcenia Praktycznego – wyjaśniał dyrektor. – Dzięki Centrum Edukacji będziemy mogli kształcić na jeszcze wyższym, bardziej profesjonalnym poziomie – dodał dyr. Adamski.

Kształcenie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii
Piotr Przytocki, prezydent Krosna, także nie krył radości, że wszyscy chętni będą w nowym obiekcie kształcili się w komfortowych warunkach. – Liczymy na dobrą współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową – stwierdził prezydent podkreślając przy tym, że bez środków pozyskanych z Unii Europejskiej to przedsięwzięcie nie miałoby takiego wymiaru i takiej skali. A faktem jest, że takie Centrum ma sens biorąc pod uwagę, że krośnieńska uczelnia chce  kształcić na kierunkach lotniczych.

W grę wchodzi też projekt rozbudowy i modernizacji lotniska. – Jestem przekonany, że nauczyciele są bardzo dobrze przygotowani do tego, aby w sposób nowoczesny szkolić i kształcić młode pokolenia – oznajmił Antoni Wydro, podkarpacki wicekurator oświaty.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments