Centrum Medyczne Medyk stawia na diagnostykę

- Widok maluszka na monitorze w trójwymiarze i w rzeczywistym czasie tworzy głęboką więź miedzy dzieckiem i rodzicami – mówi Dariusz Ulman, specjalista ginekologii i położnictwa z Rzeszowa.

RZESZÓW. W trosce o zdrowie kobiet i dzieci.

Najbardziej zaawansowany technologicznie mammograf analogowy zapewniający najwyższą jakość diagnostyczną obrazów oraz nowoczesne USG w opcji 3D i D4, które pozwala nie tylko zbadać i zobaczyć dziecko w trójwymiarze, ale i rzeczywistym czasie. To znaczy, że lekarz oraz mama i tato podczas badania, mogą widzieć jak dziecko ziewa, mruga oczami czy wkłada paluszek do buzi. – To tworzy głęboką więź miedzy dzieckiem i rodzicami – mówi Dariusz Ulman, specjalista ginekologii i położnictwa z Rzeszowa.

Badania USG pozwalają śledzić przebieg ciąży i zwiększają szansę na urodzenie zdrowego dziecka. W czasie trwania ciąży przeważnie wykonuje się trzy badania USG (ultrasonograficzne).

Badania USG są bezpieczne dla matki i dziecka
Pierwsze (dopochwowe) robi się między 8. a 14. tygodniem ciąży. Wtedy można ustalić dokładnie który to tydzień ciąży i czy ciąża jest pojedyncza, czy wielopłodowa. W 12. tygodniu można już także wykluczyć niektóre wady genetyczne i rozwojowe.

Drugie USG, tzw. połówkowe – przez brzuch – robi się między 18. a 24. tygodniem ciąży. Wtedy lekarz sprawdza, jak rozwijają się narządy wewnętrzne, a także rączki, nóżki (można już nawet policzyć paluszki u rąk i stóp). Wtedy też można z dużym prawdopodobieństwem określić, czy to dziewczynka czy chłopiec. W tym okresie lekarz ogląda czaszkę dziecka, jego kręgosłup oraz serce i nerki żeby wykluczyć wady wrodzone. – Wiedząc o nieprawidłowościach można zdecydować o miejscu urodzenia dziecka, tzn. czy może to być każdy szpital czy placówka referencyjna posiadająca dostęp do kardiochirurgii czy intensywnej terapii noworodka – mówi dr Ulman. – Trzecie USG robi się między 28. a 32. tygodniem ciąży. Lekarz ocenia wtedy stan łożyska, ilość wód płodowych, potrafi podać przybliżoną wagę oraz ułożenie dziecka.

Mammograf też na in plus
Centrum zostało wyposażone w nowy mammograf z unikalną funkcją ECS, która poprawia i ułatwia wizualizację tkanek znajdujących się przy klatce piersiowej. System Park Back cofanie głowicy lampy podczas układania projekcji zapewnia większy komfort pacjentki, a w szczególności technika wykonującego badanie. Aparat jest przystosowany do badań w pozycji stojącej i siedzącej. Wykorzystuje najnowsze technologie i zapewnia wysokiej jakości obrazowanie.

Mammografia to badanie radiologiczne piersi zupełnie bezpieczną dawką promieni rentgenowskich (prześwietlenie piersi). Dzięki niej można wykryć guzki w piersi o średnicy 2-3 mm lub inne zmiany i nieprawidłowości w piersi na bardzo wczesnym etapie. Umożliwia wykrycie raka nawet o średnicy mniejszej niż 0,5 cm podczas gdy badaniem palpacyjnym można wykryć zmianę o średnicy przynajmniej 1 cm. Chore z tak małym nowotworem złośliwym mają nie tylko szansę na pełne wyleczenie, ale nawet na zachowanie piersi.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments