Ceny mieszkań w 2019 r. nadal mogą rosnąć

W pierwszych miesiącach 2019 r. ceny mieszkań w Rzeszowie nadal będą rosnąć. Fot. Archiwum

RZESZÓW. W porównaniu z innymi miastami regionu Rzeszów cieszy się rozwiniętą gospodarką i niskim bezrobociem dzięki czemu wiele osób chce w nim zamieszkać, a to kształtuje ceny lokali.

Zakup własnego mieszkania w Rzeszowie to dla wielu osób największe marzenie. Nie jest ono jednak łatwe do realizacji, gdyż ceny nieruchomości z roku na rok pną się w górę. Podobnie ma być w pierwszym półroczu 2019 r. Powód? Stale rosnące koszty materiałów budowlanych, wyższe pensje pracowników oraz olbrzymi popyt na nowe jak i stare lokale.

Jeszcze w 2018 r. raport ekspertów Metrohouse i Expandera pokazywał, że mieszkania rok do roku podrożały o 6-14 proc. Jak się okazuje, rosnące ceny nieruchomości będziemy obserwować również i w tym roku, szczególnie w dwóch pierwszych jego kwartałach. Mowa w tym przypadku o lokalach w nowym jak i w starym budownictwie. – Początek roku będzie opierał się na trendzie wzrostowym z poprzednich miesięcy, dopiero w późniejszych miesiącach stawki zaczną powoli zwalniać – zauważa Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości z Home Broker. Już dziś zakup mieszkania w Rzeszowie to gigantyczny wydatek. Przeciętny lokal dwupokojowy wraz z kuchnią, salonem, łazienką i przedpokojem o pow. 55mkw. na os. Pobitno kosztuje ok. 285 tys. zł, na os. Baranówka 325 tys. zł, a na os. Przybyszówka nawet 370 tys. zł.

Kosztowne materiały i pracownicy

Wielu mieszkańców Podkarpacia zastanawia się dlaczego mieszkania w Rzeszowie z miesiąca na miesiąc są coraz droższe. Jak oceniają eksperci powodów takiej sytuacji jest kilka, a jeden z nich to ograniczona ilość gruntów oraz skłonność konsumentów do zaciągania kredytów. Co więcej? – Mowa chociażby o dynamicznym wzroście cen materiałów budowlanych, które podskoczyły o blisko 30 proc. – wyjaśnia Krasoń. – Ponadto deweloperzy obserwują problem z pracownikami, których brakuje, i którzy oczekują wyższych pensji. Do tego dochodzi duży popyt na mieszkania i niskie stopy procentowe – dodaje.

Dlaczego Rzeszów jest tak atrakcyjny dla osób, które chcą w nim zamieszkać? – To miasto, które dynamicznie się rozwija, ma dobrą gospodarkę, niskie bezrobocie i jest wolne od problemów demograficznych. Czym więcej osób, małżeństw, rodzin w mieście tym większe nim zainteresowanie, a w efekcie rosnące ceny lokali – tłumaczy Krasoń.

Kamil Lech

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Pułkownik BońkoLolaJózef Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pułkownik Bońko
Gość
Pułkownik Bońko

Propaganda,populizm,zmowa cenowa.Metr kw. Kosztuje w granicach 1400 zł więc czysty zysk dla dewelopera.Mieszkania oczywiście z najwyższej jakości materiałów (propaganda) oraz dojazd do centrum w 4 minuty (liczone w nocy i przy zerowym ruchu). Zwykłe naciąganie ludzi którzy w czasie studiów zafascynowali się miastem….Obecnie 3 pokojowe mieszkanie kosztuje tyle co dom.

Lola
Gość
Lola

Gościu zmień tabletki bo za mocne! Niskie bezrobocie, mnóstwo ludzi wyjechało lub pracuje za najniższa krajowa. Co 2 Polak zakredytownay. Rozwój gospodarczy w Rzeszowie. Gdzie te fabryki? Jak można opublikowac takie wypociny.?

Józef
Gość
Józef

Ponieważ jest monopol na pozwolenia no i brak przygotowanych terenów pod budowę
Brak MPZP . Tereny pod budowę osiedli powinny czekać na deweloperów
Na terenach przyłączonych powinno się opracowywać MPZP zbroić te tereny
Budowa nad Wisłokiem wymaga dużych kosztów na palowanie i ochrony przed powodzią
Rzeszów z miast wojewódzkich buduje najmniej