Ceny ostro w górę

PODKARPACIE. Ceny większości podstawowych produktów wzrosły przez ostatnie 10 lat dwukrotnie.

Przeciętny mieszkaniec Podkarpacia nie bogaci się. Jego zarobki nie rosną proporcjonalnie do wzrostu cen. Według danych statystycznych powinno nas być stać na życie na poziomie jak na początku dekady. Tyle na ten temat teoria, praktyka zarządzania domowym budżetem jednak nie pokrywa się ze statystyką.

Ceny większości podstawowych produktów wzrosły przez ostatnie 10 lat dwukrotnie. Tak samo pensja minimalna w Polsce jest prawie dwukrotnie wyższa niż 10 lat temu. Gorzej sprawa wygląda w wypadku przeciętnego wynagrodzenia Jego wzrost nie jest współmierny ze wzrostem cen. Bardzo dotkliwe dla naszych domowych budżetów był ostatni rok. Podrożało wtedy zarówno jedzenie jak i benzyn. Podwyżki sięgały nawet 30 procent. Tymczasem pensje minimalne i średnie drgnęły o znacznie mniejsze wartości.

Najbardziej uderzający w naszą kieszeń jest wzrost cen żywności jaki miał miejsce na skutek nieurodzajnego roku 2010, oraz podwyżki opłat za energię elektryczną, gaz i paliwo. Cena 1 kWh energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosła w ciągu dekady z 0,29 zł na 0,55 zł. Benzyna i ropa również kosztuj teraz dużo, ceny wprawdzie się wahają ale z nostalgią tylko można wspominać roku 2000 kiedy średnia cena benzyny wynosiła 3,16 zł. Ceny benzyny i surowców energetycznych przekładają się na kolejne podwyżki. Rosną ceny usług i towarów.

W najbliższym czasie dopiero uderzy nas fala podwyżek związanych z wzrostem podatku VAT. Na razie nie odczuliśmy jej jeszcze zbyt mocno. Wiele sklepów nie zmieniło jeszcze cen i wzrosną one dopiero wraz z napłynięciem nowych partii towaru.

Pensja minimalna w 2011 wynosi 1386 zł brutto

Artur Getler


0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments