Ceny paliw pójdą w dół

PODKARPACIE. Kierowców czeka obniżka na stacjach benzynowych

Użytkownicy podkarpackich dróg z rosnącym niepokojem patrzą na oscylujące wokół 5 zł ceny benzyny. – Nie mogę uwierzyć, że już tyle kosztuje – narzeka pan Piotr z Kielnarowej. Informacje docierające ze światowych giełd oraz z Egiptu nie napawają optymizmem. Tym większym zaskoczeniem wydają się być oświadczenia koncernów naftowych obecnych w Polsce.

Otrzeźwienie dla marketingowców przyszło, gdy okazało się, że w styczniu tego roku sprzedaż paliw zmalała o ok. 10 %. Wszystkie gatunki paliw, także tych najwyższej jakości mają kosztować poniżej 5 zł. Okazało się, że przekroczenie tej psychologicznej granicy skutecznie wystraszyło nabywców.

Akcję zbijania cen rozpoczął właśnie największy detalista. – Wierzymy, że będzie to wyraźny impuls do poprawy sytuacji na rynku – mówi Aleksandra Pustelnik z biura prasowego Orlenu. Po tej decyzji powinna nastąpić korekta cen paliw na stacjach innych koncernów. Pozostałe firmy nie będą miały wyjścia – również muszą pójść w ślady największych graczy na rynku..

Obniżka – na jak długo?

Niektórzy analitycy są zdziwieni takim obrotem sprawy. – Takie postępowanie wydaje się ryzykowne w momencie, gdy nie wiadomo jak rynek zareaguje na niepokoje w północnej Afryce – ocenia Halina Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych. – W Tunezji właśnie zostały obalone władze, tą samą drogą podąża Egipt, a w Sudanie dokonuje się podział na dwa odrębne państwa. Wszystkie te kraje znajdują się wśród producentów „czarnego złota” lub na szlakach jego przewożenia – dodaje.

Próba generalna

Możliwy jest jeszcze jeden scenariusz. Jeszcze w tym roku mają powstać na Podkarpaciu stacje z tanim paliwem. A wszystko dzięki sieciom supermarketów, które zamierzają zachęcić klientów do zakupów właśnie poprzez możliwość równoczesnego kupna benzyny. Kierowcom pozostaje cierpliwie czekać oraz cieszyć się, że wzmożona konkurencja poskutkuje spokojnym odliczaniem cyfr na dystrybutorze i pozwoli odetchnąć domowym budżetom.

Paweł Malinowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments