Cerkiew w Rudce odzyskuje dawny blask

Dzięki zaangażowaniu wielu osób drewniana XVII-wieczna cerkiew w Rudce odzyskuje dawne piękno. Fot. Henryk Majcher

RUDKA, SIENIAWA. Gruntowne roboty remontowo-konserwatorskie ruszyły w ubiegłym roku.

Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli oraz pozyskanym środkom finansowym drewniana XVII-wieczna cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudce odzyskuje dawne piękno. Dwa etapy remontu już zrealizowano. W przyszłym roku prace będą kontynuowane.

– Cerkiew mocno ucierpiała w 1988 roku, kiedy to podczas burzy potężna gałąź oderwała się z pobliskiego drzewa i z hukiem uderzyła w dach świątyni – mówi Teresa Szydłowska, kierownik Referatu Rozwoju i Gospodarki Gruntami przy Urzędzie Miasta i Gminy w Sieniawie.

– Stan techniczny obiektu był już na tyle zły, że zdecydowano się wykonać gruntowne roboty remontowo-konserwatorskie, które ruszyły w ubiegłym roku. W ramach podjętych prac wymieniono kamienną podmurówkę oraz zniszczone belki zrębu. Ponadto wyrównano soboty, jak też wykonano zadaszenie babińca. Oprócz tego, wymieniono w zadaszeniu zniszczony gont oraz wykonano podłogę i schody prowadzące na chór. W uroczystości otwarcia cerkwi uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem Adamem Wosiem, jak też wojewoda podkarpacki, Małgorzata Chomycz – Śmigielska oraz liczne grono mieszkańców Rudki. – To nie koniec prac przy cerkwi w Rudce – zapowiada Teresa Szydłowska.

– W ramach trzeciego etapu inwestycji, który będzie realizowany w przyszłym roku, planowane jest wykonanie instalacji elektrycznej, odgromowej oraz alarmowej i przeciwpożarowej. Samorząd nasz w dalszym ciągu będzie zabiegał o pieniądze na dokończenie inwestycji. Dotychczasowe prace sfinansowano ze środków przekazanych przez podkarpackiego konserwatora zabytków w Przemyślu, zaś projekt renowacji cerkwi opracował Henryk Sobolewski z rzeszowskiej Pracowni Projektowej “Dom”.

hm

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o