Chcą chronić Zwierzyniec

W Zwierzyńcu trwa obecnie wycinka związana z budową drogi obwodowej. Fot. Bogdan Myśliwiec

Społecznicy zapowiadają, że jeżeli prezydent nie przedłoży pod głosowanie projektu uchwały ustanawiającej Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy w Zwierzyńcu, wezmą sprawę ochrony zielonych płuc miasta w swoje ręce
i zbiorą podpisy pod obywatelską inicjatywą.

Zwierzyniec – największy kompleks na terenie Tarnobrzega – kurczy się zastraszającym tempie, a ze względu na budowę obwodnicy zubożeje o setki kolejnych drzew. Mieszkańcom Tarnobrzega los Zwierzyńca nie jest obojętny, bo każda kolejna wycinka spotyka się z społeczną krytyką.
Sprawę kilka dni temu poruszyli na konferencji przedstawiciele tarnobrzeskiego Klubu Konfederacji. Społecznicy zapowiadają, że będą w sprawie ochrony zielonego kompleksu zbierać podpisy pod obywatelską inicjatywą. – Wzywamy prezydenta miasta do większej asertywności względem Lasów Państwowych i odmrożenia złożonej już w maju 2018 roku przez grupę radnych z inicjatywy dra Witolda Zycha projektu uchwały ustanawiającej Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy na tym terenie, co zapobiegłoby prowadzeniu przez Lasy Państwowe intensywnej gospodarce leśnej, która skutkuje między innymi wycinką wielu starych drzew – mówiła Małgorzata Zych, liderka konfederatów.
Zdaniem tarnobrzeżanki, jest konieczność zachowania Zwierzyńca będącego „zielonymi płucami” miasta na potrzeby rekreacyjne, edukacyjne i zdrowotne tarnobrzeżan, szczególnie że podobne inicjatywy realizowane są w innych miastach, jak chociażby w pobliskim Lublinie. – Obecny prezydent miasta Dariusz Bożek, jako ówczesny przewodniczący Rady Miasta odpowiada za fakt niepoddania pod głosowanie w 2018 roku wyżej wymienionej uchwały. Zapowiadamy, że jeśli prezydent w najbliższym czasie nie przedłoży pod głosowanie projektu uchwały ustanawiającej Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy w Zwierzyńcu, będą zbierane podpisy pod obywatelskim projektem uchwały w tej sprawie.
Zdaniem Małgorzaty Zych, zaproponowana przez Lasy Państwowe forma ochrony w postaci gospodarstwa leśnego nie jest wystarczająca, aby ochronić Zwierzyniec.
O ochronę Zwierzyńca walczą już w Tarnobrzegu już Towarzystwo Przyrodnicze Wolne Rzeki oraz Liga Ochrony Przyrody.

mrok

4.2 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lasowiak
Lasowiak
3 dni temu

Na ogół to ci ekolodzy to są ZAWSZE PRZECIWNI.
Po otrzymaniu odpowiednich „rekompensat” stają się ZAZWYCZAJ ZGODNI.

ekolożka weganka
ekolożka weganka
3 dni temu

Jeżeli tam w tym zwierzyńcu są groźne dla człowieka zwierzęta, to powinny być wybite co do nogi. Drzewa zagrażają człowiekowi jedynie podczas burz i silnych wichur.

ROMAN
ROMAN
3 dni temu

A jaka tam jest ta dzika zwierzyna co?
To ludziska weszli w las karczują, polują, łapią we wnyki – to i kawałek takiego kompleksu powinien być – a jak się boisz dzikiego Gada to sieć w klatce 0! – powłanczaj monitoring i obserwuj na ekranach z której strony idzie np. Tur.