Chcą karczować lasy, by zdobyć miejsce pod inwestycje

Największą inwestycją, która ulokowała się w ubiegłym roku na terenie gminy Nowa Dęba jest Pilkington Automotive Polska, wokół tej firmy chcieliby zainwestować także inni. Fot. Bogdan Myśliwiec

PODKARPACIE. Czy Lasy Państwowe są zainteresowane odlesieniem swoich terenów i sprzedażą działek w drodze przetargu podmiotom prywatnym?

Są inwestorzy chętni do zainwestowania w Nowej Dębie, ale trzeba odlesić wskazane przez nich tereny. Niestety, jak się okazuje, nie jest to takie proste, bo w interesie Lasów Państwowych nie leży pozbywanie się należących do nich terenów.

W sprawie możliwości odlesienia terenów w gminie Nowa Dęba w celu przeznaczenia tych terenów pod inwestycje interpelację skierowaną do Ministra Środowiska Marcina Korolca, złożył parlamentarzysta z naszego regionu poseł Mirosław Pluta. Poseł zaspytał wprost, czy Lasy Państwowe są zainteresowane odlesieniem wskazanego terenu i sprzedażą działek w drodze przetargu podmiotom prywatnym, a także czy istnieją rozwiązania prawne umożliwiające spełnienie oczekiwań samorządu gminnego przy jednoczesnym zachowaniu interesów Skarbu Państwa i Lasów Państwowych.

Niestety, odlesienie terenów należących do Lasów Państwowych nie jest takie proste.
- Wskazany w piśmie teren leżący w obszarze gminy Nowa Dęba stanowią lasy ochronne, które mają szczególne znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa, tworząc strefę ochronną dla poligonu wojskowego – odpowiada Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. – Celem sprawowanego przez Lasy Państwowe zarządu jest prowadzenie gospodarki leśnej w kierunku spełniania przez nie tej funkcji. I sprzedaż wskazanych terenów nie jest możliwa. Odnosząc się natomiast do przesłanki opierającej się na ważnych względach społecznych lub gospodarczych, wskazać należy, iż planowane do realizacji zamierzenia będą miały charakter typowo komercyjny, a nie będą to inwestycje celu publicznego.

Małgorzata Rokoszewska

do “Chcą karczować lasy, by zdobyć miejsce pod inwestycje”

  1. janicki

    Jak juz wykarczujecie i zabetonujecie wszystko, to jedzcie robic biznesy na marsa. Nie zapomnijcie wziazc ze soba Tuska i ta przecudna platforme.Nam moze zechce sie wtedy zyc!

  2. KRUPA

    ZADNEGO KARCZOWANIA! LASY TO JEDNO Z OSTATNICH NATURALNYCH MIEJSC GDZIE MOZNA ZOBACZYC PRAWDZIWA PRZYRODE! OBYSMY NASZYM WNUKOM NIE MUSIELI TLUMACZYC ZE KIEDYS W POLSCE ROSLO COS TAKIEGO JAK GRZYBY!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.