Chcą „rozbzykać” miasto

Wizualizacja pasieki na dachu Galerii Rzeszów ma być gotowa do 20 lipca br. Fot. #TAKdlaPszczół

RZESZÓW. Czy zabetonowane ulice okażą się przyjazne pszczołom?

„Pasieka w Sercu Miasta”, która powstanie w ramach programu edukacyjno-pomocowego #TAKdlaPszczół, znajdzie się na dachu Galerii Rzeszów. Czy przy panującej w mieście „betonozie” pszczoły będą miały co zapylać?

Początki programu sięgają końca 2018 r., kiedy prywatna pasieka Rafała Szeli, twórcy programu, stała się celem nieznanego sprawcy, który wytruł 2,5 mln pszczół z 66 rodzin. Do odbudowy utraconego dorobku dołączył jego brat Maciej, z którym wspólnie stworzyli pierwszy na świecie Bank Pszczeli. – Nie mogłem tak po prostu się poddać. Wsparcie i każde dobre słowo, którym zostaliśmy obdarzeni przez setki osób, posłużyło do zrobienia czegoś więcej niż odbudowa prywatnej pasieki. Dzięki temu powstał program #TAKdlaPszczół, radość nas wszystkich. Za zło trzeba odpłacać dobrem, w zdwojonej sile – mówi pszczelarz Rafał Szela.

„Miejska dżungla stanie się bardziej zielona”

Pasieka, która zostanie stworzona w ścisłym centrum, powstanie dzięki współpracy władz miasta, Galerii Rzeszów i twórców programu. – Zakładanie pasiek w miastach to na całym świecie coraz popularniejszy sposób na wspieranie zrównoważonego rozwoju. Rzeszowskie pszczoły sprawią, że miejska dżungla stanie się bardziej zielona – tłumaczy Stanisław Sienko, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Czy jednak zabetonowane ulice okażą się przyjazne pszczołom? Okazuje się, że tak. – Przyroda nie zna przerwy w kwitnięciu roślin. W okolicy Galerii Rzeszów jest przede wszystkim jedna z najbardziej zielonych części miasta. Jest park przy ul. Cieplińskiego i Pułaskiego. Są tereny na Staromieściu i przy Wisłoku. Generalnie pszczoła miodna ma zasięg do trzech kilometrów. Tak naprawdę będą miały w zasięgu całe miasto – zaznacza Maciej Szela.

Nie ma zagrożenia

Co ciekawe, w trosce o spokój mieszkańców rodziny pszczele, które zostaną umieszczone w pasiece będą podlegały specjalnej selekcji. – Te pszczoły będą charakteryzować się wysoką łagodnością – dodaje Maciej. Natomiast miód, który wyprodukują owady, wesprze realizację programu #TAKdlaPszczół i Banku Pszczelego, który polega m.in. na pomocy osobom, którym zniszczono pasieki.         Lokalizacja pasieki na tak wysokiej przestrzeni to nie przypadek. – Pszczoły, które są zajęte zbieraniem nektaru, nie żądlą. Bronią one jedynie gniazda i zgromadzonych zapasów, więc na pewno nikomu nie zagrażają – wyjaśnia pszczelarz.

Pasieka, którą prezentujemy na załączonej wizualizacji, ma być gotowa do 20 lipca br. Jak na razie nie ma w planach kolejnych takich punktów w mieście. Pomysłodawcy akcji zapowiadają kolejne działania, które staną się podstawą opracowanej strategii Miasta Rzeszowa na rzecz pszczół i dzikich zapylaczy.

Rafał Bolanowski

9
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
MarekAdrianBoromirjajecROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Gość
Marek

Już jest taki jeden inwestor który ,,bzyknął,, najlepsze działki w mieście przy wsparciu dziada z PRL.Ten przy okazji wsparcia wykształcił wnuczka na lekarza na prywatnej uczelni w Poznaniu.

Adrian
Gość
Adrian

Przepraszam że piszę nie na temat , ale miasto niech przyglądnie się kominowi Elektrociepłowni na ul Ciepłowniczej . Wczoraj zauważyłem że przechyla się w kierunku wschodnim i wygląda że środek góry komina jest poza podstawą , obym się mylił.

jajec
Gość
jajec

zauważyłeś? na oko? jesteś fachura może jakiś deweloper cie zatrudni bedziesz budował na oko

ROMAN
Gość
ROMAN

No pomysł przedni tylko jak zwykle mam ALE ;
Jaka jest gwarancja że nie wbiją żądła co ? –
kto bedzie przeprowadzał tą „tresure” aby były łagodne i wykonywały swoją prace perfekcyjne a co gdy np.trutnie się zbuntują i ruszą do ataku albo jakaś zmutowana Królowa wyprowadzi rój i przeprowadzi atak na ratusz ?

No opinia że nikomu nie zagrażają to bajki – już zmiksowali swego czasu pszczoły i wyszedł zabójca a miał być pracujący
” niewolnik”
Zasady, bezpieczeństwo, łagodność pszczół to założenia : praktyka pokaże jak to wyjdzie w ” praniu” O !

jajec
Gość
jajec

Truteń to nawet żądła nie ma , ale co Ty wiesz o zyciu pszczół

ROMAN
Gość
ROMAN

Kochany no oczywiście że wiem co truteń w ulu robi z królową bo już w 1956 roku jeździłem do mamy wujka do Gorlic który mając ponad 80 lat chodował pszczoły i mi o nich opowiadał – więc wiem więcej niż Tobie sie wydaje ; O !

jajec
Gość
jajec

No to powinieneś wiedzieć że truteń w ulu z królową nic nie robi tylko żre

Boromir
Gość
Boromir

Już w niejednym europejskim mieście są realizowane podobne inicjatywy, więc o praktykę się nie martw. Poza tym pszczoły żądlą TYLKO I WYŁĄCZNIE w ochronie gniazda i królowej, więc abyś poczuł się zagrożony musisz wdrapać się na dach tego budynku. Gdyby nie ten artykuł, to nawet nie zauważyłbyś, że te owady będą miały tak blisko Ciebie swój dom.

Kamil
Gość

Fajna inicjatywa, bardzo mi się podoba ;)