Chcą wymaszerować autonomię

Tegoroczny marsz był najliczniejszy w historii organizowanych od sześciu lat pochodów. Fot. PAP

KATOWICE. Rośnie presja Ruchu Autonomii Śląska.

Ponad 3 tysiące zwolenników autonomii Górnego Śląska po raz szósty przeszło w sobotę ulicami Katowic w Marszu Autonomii.  Był to najliczniejszy marsz autonomistów z dotychczasowych.

– Wspólnie możemy przekształcić Rzeczpospolitą Polską w państwo otwarte na różnorodność, w państwo silne siłą wspólnot regionalnych, a nie centralnej biurokracji. Ta wizja ma wciąż swoich zajadłych przeciwników, ale to nie powinno nas zrażać – mówił lider Ruchu, członek zarządu woj. śląskiego, Jerzy Gorzelik.

Z katowickiego placu Wolności manifestanci przeszli ponad dwukilometrową trasę przed gmach Sejmu Śląskiego, który w dwudziestoleciu międzywojennym był siedzibą władz autonomicznego wówczas Województwa Śląskiego. W pochodzie nieśli olbrzymią, długą na 100 m i szeroką na 3 m flagę w śląskich, żółto-niebieskich barwach. Takie kolory dominowały też w ubiorze manifestantów. Po marszu większość uczestniczyła w rodzinnym pikniku.

Kontrmanifestacja
„Górny Śląsk – autonomia” – skandowali demonstranci. „Autonomia jest wspaniała – Śląsk jest syty, Polska cała” – głosiło jedno z haseł. Na trasie pochodu stała grupka sympatyków Ligi Obrony Suwerenności i innych organizacji z biało-czerwonymi flagami. „Tu jest Polska” – krzyczeli i odtwarzali nagranie polskiego hymnu.
– Usiłowała nam przeszkodzić grupa zagubionych ludzi. Stoją za nimi wyłącznie ich uprzedzenia i frustracje. Ale także ich zapraszamy do dyskusji – skomentował Gorzelik.

Przemówienie Gorzelika
Zdaniem Gorzelika, przeciwnicy autonomii Śląska, do których zaliczył prezydenta Bronisława Komorowskiego – argumentują, „że jest ono egzotyczne, a więc nie na miejscu, i anachroniczne, a więc nie na czasie”. I polemizował: „Pierwsza z tych tez obraża polską tradycję, bowiem integralnym elementem tej tradycji jest
przedwojenna autonomia woj. śląskiego, natomiast druga teza obraża ludzką inteligencję, ponieważ wystarczy przyjrzeć się historii Europy w ostatnich kilkudziesięciu latach, by zrozumieć, że ta teza jest z gruntu fałszywa”.

Tegoroczny marsz był najliczniejszy w historii organizowanych od sześciu lat pochodów. W pierwszym uczestniczyło dziesięciokrotnie mniej osób. Marsz Autonomii tradycyjnie odbywa się w okolicach 15 lipca, kiedy przypada rocznica (w tym roku 92.) nadania w 1920 r. części Górnego Śląska autonomii przez polski Sejm Ustawodawczy.

RAŚ żąda m.in. uznania Ślązaków za grupę etniczną.

Źródło: TVN24, ps

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ANDRZEJ
ANDRZEJ
8 lat temu

raś niech wyjedzie do swoich mocodawców,raus z POLSKI