Chce uratować żonę i prosi o pomoc setki nastolatków

Piotr Błaszkiewicz walczy nie tylko o dawcę dla żony, ale i dla innych chory, wierzy, że w Tarnobrzegu znajdzie chociaż jednego genetycznego bliźniaka dla kogoś chorego. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Piotr Błaszkiewicz organizuje największą w historii regionu akcję oddawania szpiku kostnego. Ma nadzieję, ze znajdzie bliźniaka genetycznego dla żony.

Od kilku tygodni Piotr Błaszkiewicz z Tarnobrzega organizuje w szkołach ponadgimnazjalnych akcję informacyjną dotyczącą dzielenia się kostnym szpikiem. Sprowadził specjalistów i osoby, które miały odwagę oddać cząstkę siebie, by uratować komuś życie.

Akcja, na którą porwał się tarnobrzeżanin objęła swoim zasięgiem setki młodych ludzi. Pan Piotr wierzy, że dzięki temu, że dowiedzieli się oni o białaczce i przeszczepianiu szpiku od specjalistów, do banku dawców szpiku dołączy niedługo wiele nowych osób.

- Na Podkarpaciu wciąż bazy dawców szpiku są bardzo ubogie, dlatego chorzy, którzy nie znajdą wśród swoich najbliższych dawcy, mają ogromne problemy z tym, aby znaleźć swojego genetycznego bliźniaka – wyjaśnia tarnobrzeżanin. – Moja żona szuka dawcy już 12 lat. Żyje dzięki eksperymentalnej kuracji, która powstrzymuje białaczkę przewlekłą. Jeśli nie odstawiłaby leki, nie wiadomo co, by się stało.

Piotr Błaszkiewicz na 30 marca zaplanował wielką akcję pobierania próbek krwi, które zostaną przebadane, a dane o ich właścicielach zostaną umieszczone w polskim banku dawców szpiku kostnego. “Dzień Dawcy Szpiku – Tarnobrzeska Młodzież Ratuje Życie Chorym na Białaczkę” – pod takim hasłem odbywa się akcja, która potrwa od godz. 10 do 16 i będzie prowadzona w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tarnobrzegu.

- W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi zakwalifikowany do dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku. I Ty możesz uratować komuś życie – apeluje organizator akcji. Rejestracja trwa tylko chwilę, potrzebna jest jedynie decyzja i dowód tożsamości.

Małgorzata Rokoszewska

do “Chce uratować żonę i prosi o pomoc setki nastolatków”

 1. Biedronka

  Ja tez chcę zapisac sie do banku dawców szpiku.CZytalam o tym kiedys .Dziesiatki osob umiera na swiecie czekajac na dawce,a tak nie wiele trzeba.Ludzie nie są doinformowani,ze nie ma zadnego zagrozeenia.Popieram taką akcję informacyjną w szkołach :)
  Szkoda, ze nie ma mozliwosci oddania szpiku w TARNBRZESKIM szpitalu w Tarnobrzegu,a nie usmiecha mi sie jechac tylko po to do Warszawy ,Gdanska,czy Krakowa.
  Mam 26 lat i juz dawno skonczylam liceum :)
  Czy ktoś mi powie,gdzie mogę oddac tą probkę krwi i zapsiac sie do banku dawców???

 2. do Piotra

  Panie Piotrze…Dawca może już jest gdzieś na świecie (np. w największym na świecie rejestrze NMDP w USA – 6mln dawców). Ale nie każdy polski ośrodek ma do niego bezpośredni dostęp – a tego co wiem, ma go tylko NZOZ Medigen, bo tylko oni spełniają wymagania Amerykanów…Dzięki Medigenowi tu jestem i polecam zadzwonienie do nich ;)

  • piotr

   Medigen właśnie przed laty czyli dr Monika Sankowska ,wówczas współpracujaca z Ulką Jaworską stał za dwiema akcjami w Tarnobrzegu i wielu mieszkańców i ja takze jestem u nich w bazie dawców. Na dzisiaj DMKS wygrał przetarg na poszukiwanie dawców ( moze i zpewne szpitale mają swoje banki ) ale idzie problem udostępniania. Aczkolwiek dla chorego nie ma znaczenia ,z którego to banku jest dawca. Wszystko czyli poszukiwania i współpraca idą w dobrym kierunku.W USA przed laty był dawca dla Celiny ale odpadł w badaniach II klasy a cena 10 tys. wówczas tyle kosztowało jego przebadanie – pozdrawiam

   • Krzysztof

    Panie Piotrze akredytację (a nie przetargi) ministerstwa zdrowia ma w Polsce 13 organizacji i nie ma problemu udostępniania danych a koszty polskich baz dawców są zdecydowanie niższe. Najbliższy punkt jest w Tarnobrzegu przy szpitalu czynny od 7.30 do 13.30 (numer dostępny na stronie Poltransplantu)

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.