Chcemy kocie łby, nie kostkę brukową

Mieszkańcy osiedla 1000-lecia sprzeciwiają się umieszczaniu na pomniku 10 rąk kostki brukowej zamiast dotychczasowych kocich łbów. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Mieszkańcy osiedla 1000-lecia sprzeciwiają się samowolce urzędników ratusza, którzy chcą po raz kolejny oszpecić pomnik tzw. 10 rąk.

Pomnik Ofiar Terroru przy ul. Partyzantów, tzw. 10 rąk, ma pecha. Znów robotnicy chcą go zeszpecić. Jeszcze niedawno urzędnicy miejscy nakazali wyłożyć tło polskiego godła łazienkowymi płytkami i to w kolorze… brązowym. Po interwencji mieszkańców płytki zerwano i tło pomalowano na czerwono. Teraz ściągnięto “historyczne” kocie łby i  w ich miejsce wstawiono kostkę brukową. Mieszkańcy osiedla 1000-lecia się temu sprzeciwiają.

– Czy oni oszaleli, zerwali kocie łby, które na pomniku były od 1947 roku i w ich miejsce przytwierdzają kostkę brukową – mówi zdenerwowany Janusz Luftner, mieszkaniec osiedla 1000-lecia. – Nie wiem dlaczego urzędnicy postanowili usunąć nieregularne głazy. Kiedyś byłem budowlańcem i zauważyłem, że popełniono błąd przy kładzeniu kostki, która nie jest potrzebna. Pod nimi nie podsypano piasku i nie ma warstwy filtracyjnej.

– Dlaczego usunięto kocie łby umieszczone jeszcze 65 lat temu i w ich miejsce wstawiono zwykłą kostkę brukową? – zapytaliśmy Aleksandrę Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. Jednak od pani dyrektor nie otrzymaliśmy żadnych wyjaśnień, bo stwierdziła, że nie jest upoważniona żeby na ten temat  rozmawiać z dziennikarzem. Aleksandra Wąsowicz-Duch odesłała nas w tej sprawie do rzecznika prasowego prezydenta. Jednak jego telefon był wyłączony.

Mieszkańcom osiedla 1000-lecia pozostaje więc jedynie protest. Skoro niedawno udało im się obronić oryginalny wygląd Pomnika Ofiar Terroru odsłoniętego 15 września 1947 roku i zerwano położone przy polskim godle brązowe łazienkowe płytki, to może i tym razem postawią na swoim. – Zerwijcie kostkę brukową, znów przywróćcie kocie łby – mówią stanowczo mieszkańcy osiedla. – Nie pozwolimy na zmiany pomnika upamiętniającego śmierć 10 więźniów politycznych, których SS-mani w odwecie rozstrzelali za rozbrojenie niemieckiego żołnierza z Luftwaffe przez żołnierzy Armii Krajowej.

***
Pani dyrektor Aleksandra Wąsowicz-Duch nie chciała rozmawiać z dziennikarzem na temat zmian wprowadzonych w pomniku tzw. 10 rąk. Czyżby nie miała argumentów żeby mieszkańcom osiedla 1000-lecia wyjaśnić dlaczego zdecydowano o usunięciu nieregularnych głazów i w ich miejscu wstawieniu kostki brukowej. Uniki, unikami, ale ludzie mają prawo dowiedzieć się, dlaczego postanowiono zeszpecić  pomnik.    

Mariusz Andres

9
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
blokersBorjanMieszkaniecdrogowiecmarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
blokers
Gość
blokers

czy w Rzeszowie istnieje urząd konserwatora zabytków lub architaekta miejskiego?Jezeli tak, to co ci jegomoście robią w godzinach pracy poza piciem kawy i pobieraniem poborów.

Borjan
Gość
Borjan

myślę ,że te kocie łby to już ktoś miał obiecane na wyłożenie podjazdu do domu ….Ale swoją drogą to na przykładzie renowacji tego pomnika widzimy jak ktoś przegląda oferty przetargowe w Rzeszowie .Osoba je przeglądająca to chyba na niczym się nie zna ,no może potrafi dobrze parzyć kawę i przez 8 godzin siedzenia za biurkiem wypić jej z kilkanaście filiżanek…

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

wogóle ten pomnik jak i park przy Rycerskiej, sciezki rowerowe… pokazuje ze miasto pomija mieszkancow polnocnej czesci centrum – os. 1000lecia, park przy Rycerskiej wogole nie jest modernizowany, gdzie inne w centrum i jego okolicach takiego „przywileju” sie doczekaly, podobnie ze sciezkami rowerowymi przy Wisloku, powstaly tylko do mostu Lwowskiego ! – a dalej to już nie !!!. Sprawa remontu pomnika to samo, dlaczego nie wykouje sie go profsjonalnie !! Panie Ferenc i Radni proszę o traktowanie interesów mieszkańców tej częsci miasta POWAZNIE !!!

drogowiec
Gość
drogowiec

to jest dewastacja zabytkowego pomnika !!!

marek
Gość
marek

Czy to takie wielkie halo zachować to co było, a nie zmieniać. Tępota urzędnicza myśli, że pomnik to łazienka i można pierdzielnąć kafelki i będzie czysto. Potem tylko „Cif” lub „Domestos” i wszystko błyszczy.
Zysk jest najważniejszy Przecież konserwacja HISTORII „Cifem” czy „Domestosem” jest najtańsza.

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Ludziom nigdy nie dogodzi ,najlepiej aby nic się nie robiło – czas by pomnik zniczył i problemu by nie było.

Stefan
Gość
Stefan

i to jest własnie stolyca innowacji ala Tadeusz Wielki. Nic dodać nic ująć.

olgierd
Gość
olgierd

Może panu Prezydentowi zależy aby ten pomnik zniknął z Rzeszowa ? Bo tyle bzdurnych decyzji byle urzędniczyna samodzielnie by nie podjął.

Antyzgrzyt
Gość
Antyzgrzyt

Jaki urzędas za to odpowie osobiście?