- Chcemy zmiany obwodu szkolnego!

Bożena Kamińska z Odrzykonia: - Mam nadzieję, że wójtowie gmin: Korczyna i Wojaszówka pozytywnie ustosunkują się do naszej prośby złożonej na piśmie. Fot. Autor

KORCZYNA, WOJASZÓWKA. Rodzice uczniów z Odrzykonia uczęszczających  do szkoły w Korczynie mówią zgodnie: – Chcemy zmiany obwodu szkolnego!

Od tego roku szkolnego uczniowie spoza korczyńskiego obwodu nie mają dofinansowywanych dojazdów do szkoły w Korczynie, gdyż uniemożliwiają to przepisy. – Sama wychowuję dwoje dzieci, które uczęszczają do tamtejszej podstawówki. Nie stać mnie na kupno biletów dla syna Michała (10 l.) i córki Pauliny (12 l.) – mówi Bożena Kamińska. – Gdyby przysiółek Podzamcze w Odrzykoniu należał do obwodu szkolnego w Korczynie, to nasze dzieci miałyby zagwarantowane dojazdy do korczyńskiej szkoły dofinansowane przez tamtejszą gminę – dodają rodzice.

-  Uczęszczanie do terytorialnie przynależnej szkoły w Odrzykoniu jest związane z trudnymi warunkami terenowymi. Zimą żaden autobus nie dojeżdża na Podzamcze. Natomiast dojazd do szkoły w Korczynie jest możliwy przez cały rok, dlatego posłałam moje dzieci do tej placówki – argumentuje Bożena Kamińska.

– Cena biletu miesięcznego wynosi 67 zł, a my nie należymy do osób zamożnych – przyznają rodzice uczniów. – Ledwo wiążę koniec z końcem, a od września moje dzieci jeżdżą  “na gapę” – dodaje pani Bożena.

Rodzice apelują do wójtów o pomoc
- Prosimy szanownych wójtów o pomoc przez poddanie na sesji Rady Gminy głosowaniu uchwały o zmianie zakresu obwodu szkolnego. Umożliwi to refundację za dojazdy do szkoły dla 9 dzieci w wieku szkolnym – napisali w piśmie do wójtów gminy Korczyna i Wojaszówka rodzice uczniów z przysiółka Podzamcze w Odrzykoniu. – Uważam, że w uzasadnionych przypadkach powinna być możliwość dofinansowania dojazdów do szkoły w Korczynie uczniów spoza obwodu korczyńskiego – mówi z przekonaniem Bożena Kamińska.

Włodarze gmin deklarują, że zajmą się sprawą
- Nie mogę zmuszać rodziców dzieci mieszkających w Odrzykoniu, aby posyłali swoje pociechy do tutejszej szkoły w swoim obwodzie, skoro chcą, by uczęszczały one do placówki w Korczynie – mówi Sławomir Stefański, wójt Wojaszówki. – Niestety gmina, która pozyskuje uczniów spoza swojego obwodu szkolnego (czyli w tym przypadku Korczyna) nie może – wg przepisów – dofinansowywać im dowozu do szkół. W związku z tym będę rozmawiał z radnymi, aby spróbować jakoś ten problem rozwiązać. Można pomóc, trzeba tylko chcieć – zaznacza. – W grę wchodziłaby ewentualna zmiana obwodu szkolnego – mówi Jan Zych, wójt Korczyny. – Problem pomogłaby rozwiązać zmiana przepisów przez ustawodawcę – dodaje.

Wioletta Zuzak

do “- Chcemy zmiany obwodu szkolnego!”

  1. ROMAN

    to jest właśnie – przyjazne państwo- za trudny temat dla urzędników aby to rozgryźli !

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.