Chcesz dorobić na święta? Zostań Świętym Mikołajem!

- Niestety, na Podkarpaciu w dalszym ciągu mamy rynek pracodawców. Zawsze znajdą się firmy, które nadużywają umów-zleceń. Czasami jednak jest tak, że na ten krótki okres nie opłaca się zatrudniać na umowę o pracę, ale w takim przypadku stawka wynagrodzenia musi być odpowiednio wyższa, czyli od 12 zł/h - mówi Piotr Martens, kierownik Agencji Zatrudnienia Akcja Job w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło
– Niestety, na Podkarpaciu w dalszym ciągu mamy rynek pracodawców. Zawsze znajdą się firmy, które nadużywają umów-zleceń. Czasami jednak jest tak, że na ten krótki okres nie opłaca się zatrudniać na umowę o pracę, ale w takim przypadku stawka wynagrodzenia musi być odpowiednio wyższa, czyli od 12 zł/h – mówi Piotr Martens, kierownik Agencji Zatrudnienia Akcja Job w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, PODKARPACIE. Jeżeli pracodawca proponuje bardzo niskie wynagrodzenie, negocjuj! Nie zgadzaj się na pracę za grosze.

Hostessy, aniołki, magazynierzy, pracownicy inwentaryzacji to najczęściej poszukiwani pracownicy tymczasowi przed świętami. W zależności od tego, czy interesuje nas praca w charakterze Mikołaja, czy w magazynie w hurtowni, można liczyć na różne zarobki. Nie warto jednak pracować za kilka złotych. Gdzie można znaleźć pracę przed świętami?

– Większość agencji tymczasowych nie zajmuje się zleceniami do pracy kilkudniowej w charakterze Mikołaja czy sprzedawcy karpia – mówi Piotr Martens, kierownik Agencji Zatrudnienia Akcja Job w Rzeszowie.

Chętnych poszukują zwykle sami pracodawcy. Najwięcej ofert pojawia się na przełomie listopada i grudnia. Firmy potrzebują ludzi do sieci kosmetycznych, sklepów odzieżowych, drogerii i oczywiście hipermarketów. Tam w okresie przedświątecznym praktycznie na każdym kroku spotykamy jakąś hostessę czy przebranych Mikołajów i Śnieżynki.

Pracę można też znaleźć w branży logistycznej, bo listopad i grudzień to czas zwiększonego zapotrzebowania na pakowanie i wysyłkę, a także przy obsłudze sprzedaży przedświątecznej. To dobry sposób, żeby zarobić na prezenty świąteczne czy bal sylwestrowy. Zwykle są to elastyczne godziny pracy. Zdarzają się oferty na 3-5 godzin dziennie, a także na 10-12 godzin. Można też zatrudnić się jedynie na weekendy. Tego typu oferty pracy powinny być lepiej płatne niż praca na stałe. Niestety, często nie są.

Nie daj się wykorzystywać
– Bardzo często jest tak, że kasjerka w hipermarkecie zatrudniona przez sam sklep zarabia 1800 zł, a siedząca obok zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej dostaje 1000 zł. To jest łamanie prawa, a ci ludzie pracujący na umowy zlecenia zarabiają niewiele, bo w Polsce nie ma minimalnej stawki godzinowej – mówi Piotr Martens.

Podobnie sytuacja wygląda przed świętami, kiedy pracodawcy nie doceniają pracowników, mało płacą, a wymagają wytężonej pracy. Osoby poszukujące pracy to widzą.

– Coraz częściej są problemy ze znalezieniem osób do takiej pracy, ale w dalszym ciągu pracodawcy próbują wykorzystać tych ludzi – mówi Martens. – Niestety, na Podkarpaciu w dalszym ciągu mamy rynek pracodawców. Zawsze znajdą się firmy, które nadużywają umów-zleceń. Czasami jednak jest tak, że na ten krótki okres nie opłaca się zatrudniać na umowę o pracę, ale w takim przypadku stawka wynagrodzenia musi być odpowiednio wyższa, czyli od 12 zł/h – dodaje.

Pracownik powinien walczyć o godne wynagrodzenie za swoją pracę. Zwłaszcza, że jest to praca bez opłacania składek, na chwilę, często w popołudniowych godzinach i w weekendy.

Ile można zarobić?
Hostessa / Promotor 7 – 16 zł/godz.
Pakowacz, doręczyciel 10 zł/godz.
Na inwentaryzacji 12 zł/godz.
Obsługa klienta 8 – 10 zł/godz.
Roznoszenie ulotek 8 – 10 zł/godz.
Sprzedaż choinek, karpia, fajerwerków 8 – 25 zł/godz. (prowizja od sprzedaży)
Mikołaj 15 – 30 zł / godz.

Blanka Szlachcińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Natalia
Natalia
7 lat temu

Chcem pomuc osoba nie pełnosprawnym bo ja sama jestem osoba nie pelnosprawna choruje na atopowe zapalenie skóry astmę i serce cieszko mi jest z tym wszystkim trudno mi żyć z ta choroba strasznie mnie to swędzi mam to wszczedzie na twarzy itp proszę o pomoc