Chcesz schudnąć? Pokochaj swoje ciało

Fot. Archiwum

Zanim zaczniesz się odchudzać, pokochaj swoje ciało, radzą naukowcy. Badacze dowiedli, że osoby, które w sposób właściwy postrzegają swoją sylwetkę, tracą więcej na wadze.

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Lizbonie we współpracy z badaczami z brytyjskiego Bangor University dowiedli, że większa tolerancja dla swojego ciała zwiększa efektywność odchudzania. W eksperymencie wzięły udział dwie grupy. Jedna z nich mogła liczyć jedynie na medyczne porady dotyczące odchudzania. Zaś badani z drugiej grupy uczestniczyli w zajęciach terapeutycznych, podczas których omawiano różne osobiste bariery dotyczące odchudzania i własnego ciała.

Osoby z pierwszej grupy w ciągu roku straciły zaledwie dwa proc. masy swojego ciała, zdeterminowani z drugiej grupy aż 7 proc.

- Nieprawidłowe postrzeganie swojego ciała to częsty problem wśród osób cierpiących na nadwagę i otyłość. Prowadzi to do tzw. emocjonalnego, impulsywnego obżarstwa i utartych nawyków żywieniowych. Są to przeszkody, które bardzo utrudniają skuteczne odchudzanie – wyjaśnia kierownik badań dr Pedro Teixeira z Uniwersytetu Technicznego w Lizbonie.

- Nasze badania wskazały silną zależność pomiędzy poprawnym postrzeganiem swojego ciała, szczególnie, jeśli dotyczy to strachu przed opiniami innych, a pozytywnymi zmianami w sposobie odżywiania. Dlatego też wierzymy, że właściwe postrzeganie swojej sylwetki jest istotnym aspektem w utracie wagi. Powinno być to uwzględniane w każdym programie odchudzającym – dodaje.

PAP Life, anja

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.