Chciał wywieźć skorupę chronionego żółwia

Fot. Służba Celna

MEDYKA. Skorupę chronionego żółwia morskiego usiłował wywieźć przez medyckie przejście graniczne 39-letni Ukrainiec. Nie udało mu się to, bo „trofeum” wypatrzyli celnicy i strażnicy graniczni. Ihorowi N. grozi nawet do 5 lat więzienia.

Mężczyzna podróżował volkswagenem transporterem, na którego tylnym siedzeniu umieścił sporych rozmiarów (prawie 40 cm długości, 33 cm szerokości i 680 g wagi) skorupę. Ta podczas kontroli zwróciła uwagę funkcjonariuszy. Specjaliści z przemyskiej Izby Celnej obejrzawszy skorupę stwierdzili, że należała najprawdopodobniej do morskiego żółwia zielonego (łac. Chelonia mydas). Gad ten jest objęty ścisłą ochroną CITES, której zasady wymagają specjalnych zezwoleń na przewóz przez granicę okazów lub ich preparatów. 39-latek z Ukrainy, Ihor N., oczywiście żadnego zezwolenia nie miał. Twierdził, że skorupę znalazł na wrocławskiej ulicy wśród leżących tam staroci i po prostu sobie wziął.

Służba Celna wszczęła w tej sprawie postępowanie karne. Poza konfiskatą okazu mężczyźnie grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Był to pierwszy przypadek zatrzymania na medyckiej granicy skorupy żółwia. Dotychczas celnicy udaremniali przewóz żywych gadów tego gatunku. W ciągu ostatnich 4 lata zatrzymali ich ponad 300.

emka

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o