Chciałaby dusza do raju…

3.qxd…Ale grzechy nie puszczają. Ot co. Latami trwające zaniedbania w kwestii cyfryzacji, nie tylko służby zdrowia, odbija się teraz czkawką. Przez lata niewiele się robiło w tej kwestii, trudno więc się dziwić, że wciąż są poradnie, w których nie ma komputerów, a duża część lekarzy w wieku emerytalnym, na których często opiera się system ochrony zdrowia w małych miasteczkach i wsiach, nie radzi sobie z ich obsługą.

Po drugiej stronie stoją też rzesze emerytów, ludzi 65 plus i więcej, dla których telefon komórkowy to raczej niepotrzebny gadżet, a jeżeli już będący w posiadaniu, to służący jako kontakt do najbliższych i opiera się na odebraniu lub wykręceniu jednego – dwóch numerów. Odbieranie czy pisanie SMS-a to dla nich wyższa szkoła jazdy i zawracanie głowy. Oczywiście nie możemy hamować postępu, przecież mamy XXI wiek itd., itp. Myślę jednak, że przede wszystkim chodzi tu o nabicie kasy kolejnym firmom, które uszczęśliwią nas następnym projektem, za który zgarną kilkaset mln zł, bo jakoś łatwo i bezkarnie z państwowej kasy wygarnia się takie kasztany.

O systemie e-Zdrowie nie mówi się przecież od dziś czy od wczoraj. Plan, by zbudować informatyczny system zarządzania służbą zdrowia, obiegu dokumentacji medycznej, scyfryzować przynajmniej część kontaktów na linii pacjent – lekarz – apteka, pojawił się już z dekadę temu. Wtedy to na wielki system e-Zdrowie rząd zaplanował wydanie 711 mln zł, z czego ponad 430 mln z dotacji unijnych. Ambitnie zakładano, że system ruszy na przełomie 2013 i 2014 r. Od początku ciągnęło się za nim jednak pasmo niepowodzeń. Wielki przetarg na budowę platformy P1 będącej główną częścią systemu niemal skończył się skandalem, gdy Urząd Zamówień Publicznych dopatrzył się w niej próby ustawienia wyników. Ostatecznie umowy z wykonawcami podpisano. Ale wkrótce okazało się, że testy systemu znowu się nie powiodły. Czy wyjdzie tym razem? Zobaczymy. Jestem pewnie człowiekiem małej wiary, bo jakoś w te zapowiedzi nie wierzę.

Redaktor Anna Moraniec

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.