Chcieli sprzedać nerkę, bo potrzebowali pieniędzy

- O umorzeniu postępowania zadecydowała opinia psychiatryczna mówiąca o niepoczytalności mężczyzny – mówi Jacek Żak, prokurator rejonowy w Dębicy.

PODKARPACIE. 28 – letni bezrobotny dębiczanin, który chciał sprzedać swoją nerkę przez Internet, uniknął ukarania, rzeszowianka zaś dobrowolnie poddała się karze.

- Postawiliśmy Piotrowi S. zarzut umieszczenia w Internecie oferty sprzedaży nerki, ale ze względu na fakt jego niepoczytalności sprawę umorzyliśmy – mówi Jacek Żak, prokurator rejonowy w Dębicy. – W trakcie przesłuchań mężczyzna przyznał, że dostał dwie oferty kupna nerki, ale w związku z tym, że nie mógł się zdecydować co do ceny, nie doszło do transakcji.

Piotr S. tłumaczył śledczym, że nie zdawał sobie sprawy z tego, że jego oferta może być nielegalna, a więc podlegać karze. Wyjaśnił, że znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, bo nie ma pracy i jest na utrzymaniu rodziców. Zobowiązał się też, że nie będzie już zamieszczał takich ogłoszeń. – O umorzeniu zadecydowała opinia psychiatryczna mówiąca o niepoczytalności mężczyzny – mówi prokurator Żak.

Na Podkarpaciu podobne zarzuty postawiono też kilku innym osobom. – Prowadziliśmy postępowanie o przestępstwo z artykułu 43 ustawy o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. W toku postępowania zarzuty usłyszała jedna kobieta, która chciała sprzedać nerkę i szpik kostny. Pani przyznała się do zarzucanego jej czynu, wyraziła chęć dobrowolnego poddania się karze w wymiarze 6 miesięcy wykonywania nieodpłatnej pracy w ilości 30 godzin miesięcznie. Prokuratura przychyliła się do tego i pod koniec września skierowała sprawę do sądu. Sąd może ten wniosek uwzględnić lub skierować do dalszego rozpoznania – mówi Łukasz Harpula, z-ca prokuratora rejonowego dla miasta Rzeszowa.

Prawo zabrania, a życie zmusza
W Polsce pozyskanie i narządów jest zabronione. Kto rozpowszechnia ogłoszenia o odpłatnym zbyciu, nabyciu lub o pośredniczeniu w odpłatnym zbyciu lub nabyciu komórki, tkanki lub narządu w celu ich przeszczepienia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do roku. Ogłaszający się, to jednak często ludzie zdesperowani. Decyzję tłumaczą różnie, najczęściej nagłą chorobą dziecka, bądź spiralą długów. Za nerkę chcą uzyskać od 10 do 80 tys. zł. Najczęściej domagają się także zapewnienia o pokryciu wszystkich kosztów związanych z ewentualnymi badaniami poprzedzającymi przeszczep.

Anna Moraniec

do “Chcieli sprzedać nerkę, bo potrzebowali pieniędzy”

 1. Max hospital

  Czy jesteś w długu? Czy musisz zarobić na koszty opieki zdrowotnej lub płacić Długów lub w stanie załamania finansowego?Czekać! Zastanów się nad sprzedażą
  Nerki jako opcja. Jeśli chcesz sprzedać swoją nerkę dzisiaj. Napisz do nas Natychmiast. Nerki kupowane są na maksymalną kwotę 100 000 USD Dolary. Fundacja Narodowa kupuje obecnie zdrową nerkę. Moje nazwisko Jest dr marsz, jestem nefrologiem w nerkach National hospital.Our Szpital specjalizuje się w chirurgii nerek, a także zajmujemy się zakupem i Przeszczep nerki z żyjącym odpowiednim dawcą. Jesteśmy Z siedzibą w Indiach, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Turcji, USA, Malezji, Republice Południowej Afryki itp. Jeśli Jesteś zainteresowany sprzedażą lub zakupem nerki proszę, nie wahaj się Skontaktuj się z nami przez e-mail: (dr.marchbaida@gmail.com)

  Czekam na twoje odpowiedzi ….

 2. ad

  To karać można tych co oddają honorowo krew ,osocze szpik itp a jak mam 3 nerki to mi nie wolno jej opylić? dziwne to wszystko

 3. ROMAN

  no nie – niewolnik nie może nic swojego sprzedać- bo go zaraz CAP – ma np. zdechnąć z głodu i jak zdechnie no to wtedy wszystkie organy można sprzedać – np. po cichu i wtedy to mała szkodliwość – no bo właściciel już po drugiej stronie „lustra” – a to z czego się składał jest ” towarem” i ma określoną wartość – nie ?

 4. Antoni

  nasz chory rzad nie zapewni obywatelowi podtwowych potrzeb zyciowych a dysponuje jego nerka? czyli co umrzec z glodu mozna ale ratowac sie to karalne

 5. jasio

  takie czasy -wszystko jest na sprzedaż .Cnotę panienki możesz kupić to dlaczego nie nerkę jak potrzebujesz

 6. Romuś

  Chore i gówniane prawo. Moja nerka – to wyłącznie moja sprawa co z nią zrobię. A PRAWO MA SIE ODPI*******.

 7. madkeks

  Dziekujemy naszemu rzadowi za taki stan rzeczy, postaramy sie w przyszlosci o kolejne tego typu dowody ze w polsce zyje sie coraz lepiej.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.