Chińczycy drugim pracodawcą w mieście

Takie mosty do różnych typów pojazdów produkuje się w Zakładzie Zespołów Napędowych. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. Inwestor z Kraju Środka umacnia swoją pozycję na podkarpackim rynku.

LiuGong Machinery Poland wydzierżawił Zakład Zespołów Napędowych. Na początku roku Chińczycy wykupili pół Huty Stalowa Wola i teraz z przeszło 1,5 tys. pracownikami, stali się jednym z największych pracodawców w regionie. W ZZN pracuje 500 osób, które przeszły do chińskiego pracodawcy z wcześniej nabytymi prawami pracowniczymi.

ZZN był jedną ze spółek z kapitałowym udziałem HSW. Spółka upadła w 2010 r, a kilka miesięcy później syndyk wydzierżawił ją HSW. To był naturalny proces, bo bez układów napędowych produkowanych w ZZN, HSW nie mogłaby produkować maszyn budowlanych, a jeżeli już, to produkować drożej. Potem Chińczycy kupili fabrykę maszyn i tylko kwestią czasu było, kiedy odezwą się po ZZN.

Na razie dzierżawa, później sprzedaż definitywna
Przejęcie dzierżawy nastąpiło 1 bm. Podobno HSW oddając ZZN w ręce LiuGonga, sporo na tym zarobiła, ale kwota „odstępnego” jest utajniona. Pracownicy ZZN zdążyli się przyzwyczaić do zmian pracodawcy. Kodeks pracy gwarantuje 500-osobowej załodze utrzymanie warunków zatrudnienia przyjętych przez poprzedniego pracodawcę. Obecny przynajmniej gwarantuje im zatrudnienie, bo spółka realizując europejskie zamiary Chińczyków, będzie musiała się rozwijać. Wie o tym syndyk, który zechce doprowadzić do sprzedaży definitywnej ZZN.

Przy okazji przejęcia „napędów” przez Chińczyków, doszło do kadrowych rozliczeń pomiędzy HSW i LiuGongiem. LMP kupując cywilną część HSW, przejął jej 850. pracowników i kolejnych 280 zatrudnił tymczasowo. Teraz do HSW wróciło tylko 70 osób. To znaczy, że LiuGong zrównuje się kadrowo z HSW, która teraz produkuje już tylko sprzęt zbrojeniowy.

jam

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments