Chińczycy kupili „napędy”

Wu Yindeng (z prawej) składa podpis pod umową kupna Zakładu Zespołów Napędowych HSW. Obok syndyk Adam Pilecki. Fot. Jerzy Mielniczuk
Wu Yindeng (z prawej) składa podpis pod umową kupna Zakładu Zespołów Napędowych HSW. Obok syndyk Adam Pilecki. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. Inwestor z Kraju Środka krok po kroku wykupuje majątek Huty Stalowa Wola. Majątek ten wymaga jednak dużych inwestycji, a na razie ich nie widać.

LiuGong Machinery Poland ostatniego dnia października kupił Zakład Zespołów Napędowych HSW. Chińczycy umacniają swoją pozycję w Stalowej Woli. Dwa lata wcześniej kupili część Huty Stalowa Wola produkującą maszyny budowlane. Dokupienie spółki wytwarzającej mosty napędowe i skrzynie przekładniowe było oczywistym następstwem. LMP zatrudnia teraz łącznie 1,4 tys. osób i jest największym pracodawcą w mieście.

ZZN to spółka w upadłości, która kiedyś była najnowocześniejszym wydziałem Huty Stalowa Wola. Upadła pod koniec 2010 r. w dość dziwnych okolicznościach. Część załogi została zwolniona, z pozostałymi syndyk kontynuował produkcję. Po 6 miesiącach ZZN wydzierżawiła HSW, by potem poddzierżawić spółkę LiuGong MP.

Zwolnień na pewno nie będzie
– Nowy zakład ma być wsparciem dla głównej produkcji – mówi Wu Yindeng, dyrektor wykonawczy LMP. – Po uzupełnieniu firmy o własny zakład napędów, oczekujemy wzrostu produkcji i sprzedaży. Kryzys na rynku maszyn budowlanych ma się ku końcowi.

ZZN był budowany pod potrzeby produkcyjne cywilnych maszyn budowlanych. Huta Stalowa Wola pozostała przy produkcji zbrojeniowej i potrzebuje teraz znacznie większych skrzyń, więc nie była zainteresowana kupnem ZZN. Ani syndyk Adam Pilecki, ani nowy właściciel spółki, nie chcieli podać wartości transakcji. Yindeng powiedział tylko, że zapłata nastąpi w jednorazowej transzy. Nieoficjalnie mówi się, że Chińczycy zapłacili syndykowi 50 mln zł.

Sprzedana przez syndyka spółka wymaga inwestycji, by doszlusować do poziomu odpowiadającego wyzwaniom rynkowym. Pracuje w niej 350 osób, które nie powinny obawiać się zwolnień. Nowy pracodawca zapowiada jednak przesunięcia na stanowiskach. W stosunku do produkcji, w LMP za dużo jest zatrudnionych na stanowiskach umysłowych. Część z nich dostanie teraz propozycje przejścia na etaty produkcyjne. Spółka z chińskim kapitałem zapowiada wprowadzenie nowych maszyn, które mają powalczyć o rynek. Na razie trwa zastój, a sprzedaż maszyn budowlanych jest daleka od oczekiwań, z jakimi Chińczycy wchodzili do Stalowej Woli.

Jerzy Mielniczuk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
7 lat temu

globalizacja trwa – firma zmuszona jest do nieustannej walki konkurencyjność danej firmy to kumulacja ; jej sił i słabości – alianse strategiczne / udziałowe / kapitałowe / konsolidacje / fuzje – ponadto przejęcie kontroli nad przedsiębiorstwem – likwidacja / przejęcie rynku likwidowanego ; to metody konkurencji – małe kroki ale cel wytyczony ; czyli w końcowym etapie likwidacja ostateczna.
czy w tym wypadku będzie taki scenariusz – życie za chwilę to pokaże