Chińskie czołgi nad granicą z Koreą

Chińskie wojska zostały postawione w najwyższy stan gotowości. Fot. PAP

PEKIN. Chińska armia zmobilizowała swoje siły na granicy z Koreą Północną. Czołgi i wozy opancerzone mają stać w gotowości wokół wzmocnionych pozycji nad rzeką Yalu, stanowiącą większą część granicy między Chinami a Koreą Północną.

Chińsko-północnokoreański pakt o wzajemnej pomocy zbrojnej funkcjonujący od lat 50., a więc okresu wojny na Półwyspie Koreańskim, przewiduje natychmiastowe uderzenie chińskie na armię atakującą reżim w Phenianie.

Nie wiadomo jednak, jak obecnie zareagowałoby Państwo Środka, gdyby doszło do konfliktu koreańskiego, jaki od kilku tygodni coraz ostrzejszym językiem zdaje się prowokować Kim Dzong Un. Dyktator w ostatnim tygodniu marca – prawdopodobnie w odpowiedzi na przylot do Korei Południowej amerykańskich bombowców B-2 – zdecydował o wycelowaniu w bazy USA w regionie swoich rakiet krótkiego i średniego zasięgu, a w ub. sobotę po zerwaniu rozejmu z sąsiadem oficjalnie wypowiedział mu wojnę.

Ostry kryzys na Półwyspie Koreańskim skłonił do zabraniu głosu sekretarza generalnego ONZ, który stwierdził, że sprawy „zaszły już za daleko”. – Agresywna retoryka i pokazy siły skutkują tylko kolejnymi odwetami, wzmagając strach i destabilizację – powiedział Ban Ki Mun.

Kilka godzin wcześniej władze Korei Północnej zapowiedziały wznowienie prac ośrodka badań nuklearnych w Jongbjon.

tvn24.pl/ps

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
mikadoROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mikado
Gość
mikado

kolego romanie – i co chińczykom przyniesie „braterska pomoc” kimowi? odpowiadam gów..o – ta koncentracja to jest chęć zapobieżenia masowej ucieczce wygłodniałych milionów rodaków kima – chiny to jest globalny gracz gospodarczy i bez rynków usa ,europy ( a te zostałyby zamknięte dla towarów z chin) są bezradni – czym jest kim i jego śmieszna armia rodem z lat 50 XX wieku naprzeciw rynków zbytu dla towarów z chin ? odpowiem ci „analityku” romanie – jest skansenem który coraz bardziej uwiera i chiny i rosję – a sam kim z racji swojej nieobliczalności jest dla chin i rosji większym kłopotem… Czytaj więcej »

ROMAN
Gość
ROMAN

przypomnę ; armia chińska to; 2,25 mln. pod bronią / paramilitarne jednostki 3,25 mln/ mobilizacja to 7,0 mln/ 216,0 mln rezerwa przeszkolona / ponadto zdatni do służby wojskowej to ; 343 mln/ ponadto mają; 200 głowic/ 4 pułki bombowców strategicznych / 5 okrętów podwodnych atomowych-dużych/ 5600 czołgów/ 25 niszczycieli/ 46 fregat rakietowych/ 59 okrętów podwodnych-
kto im podskoczy jak wspomoga Koreę ?