Chińskie dekodery są wadliwe

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Ostrzegamy! Nie kupujcie podejrzanych urządzeń do odbioru telewizji naziemnej, które kosztują poniżej 80 zł.

Na Podkarpaciu 19 marca 2013 roku zostanie wyłączone nadawanie analogowe telewizji. Mieszkańcy, którzy mają anteny analogowe będą zmuszeni kupić specjalne dekodery do odbioru telewizji naziemnej. Na rynku pojawił się sprzęt, który można już nabyć za 65 zł. Okazuje się jednak, że to wadliwy chiński wyrób, który nie nadaje się do odbioru sygnału cyfrowego.

- Nie ma możliwości, aby legalny, zgodny z wymogami dekoder kosztował mniej niż 80 zł – wyjaśnia Jacek Silski, prezes Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej. – Same opłaty patentowe wynoszą 10 dolarów od sztuki. Niższe więc ceny za dekodery już  z założenia są podejrzane i wywołują wątpliwości.

W Polsce według szacunków Urzędu Komunikacji Elektronicznej, aż 3 mln osób posiadających zwykłe anteny musi kupić dekodery do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Nie muszą tego robić osoby, które odbierają telewizję satelitarną czy kablową.

Nie powinniśmy więc kupować tunera DVB-T STB MPEG 4 Quer Plus PVR USB za 65 zł. Wadliwy jest też tuner cyfrowy DVB-T MPEG-4 SD za 70 zł. Taki sprzęt oferowany jest na Allegro.pl. Na dodatek producenci wmawiają, że ten przemycony z Chin i bez opłat celnych jest reklamowany jako idealny do odbioru sygnału cyfrowego. Tak jednak w rzeczywistości nie jest – zapewniają eksperci z UKE. Nie kupujmy więc sprzętu, który kosztuje mniej niż 80 zł.

and

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.