Chodzić na protezie uczy się tym razem labrador Trufla

Fot. Arch. RZO

RZESZÓW. Technicy ortopedzi z Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych podarowali protezę łapy kolejnemu pieskowi.

Trufla ma już półtora roku i doskonale radziła sobie na trzech łapach, bo urodziła się bez jednej tylnej łapki. Właściciele czworonoga obawiali się jednak, że przez ten brak Trufla w przyszłości może mieć problemy z miednicą czy kręgosłupem. – Zmiany zwyrodnieniowe z pewnością z czasem zaczęłyby postępować – wyjaśnia Juliusz Chylicki z Nowej Soli koło Zielonej Góry. Dlatego zaczęli szukać dla pupila rozwiązania i znaleźli… w Rzeszowie.

Przeglądając Internet kolega znalazł filmik o kucyku spod Zakopanego, dla którego wykonano protezę. Wiedział, że szukam kogoś, kto podobną zrobiłby dla mojego psa. Wysłał więc w moim imieniu maila do Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych – wspomina pan Juliusz.

Na odpowiedź nie czekał długo. – Po kilku dniach zadzwoniono z Rzeszowa i poproszono o przysłanie zdjęcia Trufli wraz z wymiarami kończyny – mówi.

– Zdjęcie potrzebne nam było do oceny, czy technicy dadzą radę wykonać protezę dla psa. Na szczęście kikut był w miarę długi, dlatego podjęliśmy się wyzwania – mówi Mariusz Grela, szef Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych.

Potem pan Juliusz wraz z Truflą przyjechali do Rzeszowa, aby protetycy mogli pobrać dokładne wymiary. Po trzech dniach mogli przyjechać po odbiór. Została wykona z włókna węglowego z miękkim wkładem z płyty termoplastycznej. Stópkę również wykonaliśmy z włókna węglowego, a żeby nie spadała mocowana jest przy pomocy specjalnej taśmy samoprzylepnej – mówi Tomasz Kot, technik ortopeda z RZO.

Teraz przed opiekunami i psem sporo pracy. Trzeba nauczyć Truflę korzystać z protezy. – Należy jej pokazać, że może stanąć na tylnych łapach, że będzie stabilna i bezpieczna – mówi Mariusz Grela. – Ćwiczenie w ciągu dnia trzeba będzie powtarzać kilka razy, na pewno nauczy się w niej chodzić. Podobne protezy podarowaliśmy już buldogowi francuskiemu, hartowi i kucykowi – dodaje Grela.

am

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Gordonzenon Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zenon
Gość
zenon

I tak oto dzięki protezie piesek będzie mógł chodzić. Ciekawi mnie natomiast, czy podobna proteza pozwoliłaby Panu Ryszardowi Podkulskiemu w końcu pójść do więzienia.

Gordon
Gość
Gordon

Zenon sprawa jest, że ktoś z dobrego serca pomógł psu,a ty wrzucasz politykę