Choroba wyczytana… z oczu

Fot. Archiwum

Co ma wspólnego tęczówka oka z chorobami w naszym organizmie? Okazuje się, że wiele.

Oczy są zwierciadłem duszy – głosi znane powiedzenie. Jak się okazuje odzwierciedlają one nie tylko stan naszej duszy, ale i kondycję ciała. Wszystko za sprawą nauki zwanej irydologią, czyli wyczytywaniem aktualnych i przyszłych dolegliwości z… tęczówki oka.

Irydologia znana jest od wieków. Już lekarz i kapłan faraona Tutenchamona – Ei-Aks rozpoznawał choroby analizując tęczówkę oka. Równie ochoczo metodę tą wykorzystywali starożytni mędrcy : Pitagoras, Filostartos i Hipokrates. Prawdziwy rozwój diagnostyki nastąpił jednak dopiero w XIX wieku za sprawą węgierskiego lekarza – Ignacego von Peczely. Z tym, że zainteresował się właśnie tą dziedziną medycyny wiążą się interesujące legendy. Według jednej z nich przyszły medyk w wieku 11 lat przechadzając się po lesie znalazł sowie gniazdo, z którego próbował wydobyć jajko. Nadlatująca matka podczas próby ochrony przyszłego pisklęcia złamała sobie łapkę. W tym też momencie von Peczely zauważył pojawienie się na jej tęczówce plamki. Wtedy po raz pierwszy połączył możliwość zmian na gałce ocznej z dolegliwością organizmu. Jak się okazało – słusznie. Efektem jego późniejszej analizy i prac w tym kierunku stały się pierwsze na świecie mapy irydologiczne, na których można zobaczyć za jakie schorzenia, czy tez narządy odpowiadają poszczególne fragmenty tęczówki oka.

Współcześnie w niektórych krajach zachodnich irydologia zostaje włączana do programów nauk medycznych. Jednym ze słynnych instytutów jest niemiecki Felke Institut. Nauka ta rozwija się także w Polsce. W 1993 roku powstało Polskie Towarzystwo Irydologii i Homeopatii, skupiające kilkuset lekarzy zainteresowanych diagnozowaniem chorób na podstawie wyglądu tęczówki oka.

JAK TO DZIAŁA?
Co ma wspólnego tęczówka oka z chorobami w naszym organizmie? Okazuje się, że wiele. Oko – jako jeden z najbardziej wrażliwych narządów naszego ciała, szybko reaguje na zmiany w układzie krwionośnym i nerwowym, które wywołane są procesami chorobowymi w organizmie. To właśnie w oku obecne są zakończenia połączeń nerwowych powiązanych z każdym narządem wewnętrznym i każdą częścią naszego ciała. Dlatego też właśnie analizując tęczówkę, lekarz może sprawdzić obecny stan naszego zdrowia, ale i zmiany jakie zaszły w przeszłości lub jakie mogą pojawić się w przyszłości.

Diagnostyka ta sprawdza się w 80 do 95 procent. Nie można jej stosować u dzieci do czwartego roku życia, ponieważ nie mają one w pełni wykształconej tęczówki.
Warto pamiętać, że irydologia to jedynie metoda uzupełniająca diagnostykę lekarską i ma zastosowanie przede wszystkim w profilaktyce.

CO KRYJE SIĘ W OCZACH?
Prawa tęczówka jest odzwierciedleniem stanu organów po prawej stronie ciała, lewa – po lewej.

Analogicznie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o umiejscowienie części ciała odpowiadających sektorom oka. Górna część tęczówki pokazuje bowiem głowę, dolna stopy, a pomiędzy rozłożone są pozostałe organy.

Irydolodzy badają także jak bardzo spoista i jednolita jest powierzchnia tęczówki. Im bardziej, tym bardziej jesteśmy zdrowsi i mniej podatni na zachorowania. Analizie poddawane są też pierścienie na tęczówce.

Co ciekawe, niezwykle istotny jest kolor oczu. Informuje on o skłonnościach do różnych schorzeń:
KOLOR NIEBIESKI – właściciele takiego koloru oczu często cierpią na przekwaszenia organizmu i grożą im wrzody żołądka i dwunastnicy, artretyzm, reumatyzm, jak również choroby tarczycy, układu oddechowego, nerek i alergie;

KOLOR SZARY I ZIELONY – właściciele takiego koloru oczu grożą choroby układu pokarmowego, kłopoty z trawieniem, jak również dolegliwości wątroby i trzustki;

KOLOR PIWNY I BRĄZOWY– właściciele takiego koloru oczu mogą mieć problemy z gospodarką tłuszczową organizmu, dlatego też niezwykle realne są u nich schorzenia wątroby, układu krwionośnego i serca, jak również miażdżycy, nadprodukcji żółci oraz kamicy nerkowej.
Nie bez znaczenia jest także wygląd powiek, które nie mogą być bez powodu spuchnięte, czy mieć różnego rodzaju grudki, czy cętki.

JAK ZBADAĆ SIĘ SAMEMU?
Mimo że to przede wszystkim specjalista powinien postawić diagnozę, sami również możemy dokładniej przyjrzeć się naszym oczom. Warto zwrócić uwagę nie tylko na źrenice, ale i powieki. Zaniepokoić nas powinny wszelki zmiany typu: plamki, kropki, czy zagłębienia. I tak np. brązowe plamy na tęczówce mogą zwiastować uszkodzenie wątroby, żółte – nerek. Liczne pierścienie na tęczówce to często oznaka problemów z nerwami, natomiast widząc ciemny pierścień na obwodzie tęczówki możemy upewnić się, że mamy zwolnioną przemianę materii. Nie wolno lekceważyć przede wszystkim czarnych plamek. Nie zawsze musi być to zwiastun problemów w organizmie, ale często może być to czerniak, czyli nowotwór.

anja

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments