Chorych na białaczki i szpiczaki będzie czym leczyć

- To bardzo dobra wiadomość– mówi dr hab. med. Andrzej Pluta, specjalista hematolog i chorób wewnętrznych, kierownik Oddziału Hematologii Onkologicznej Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie i konsultant wojewódzki d/s hematologii. Fot. Autor

PODKARPACIE. Nareszcie chorzy na choroby krwi mogą odetchnąć z ulgą, do Polski wkrótce trafią leki, których ostatnio brakowało.

Do 15 czerwca na rynek mają trafić leki Leukeran i Alkeran stosowane w chemioterapii podczas leczenia m. in. szpiczaka mnogiego czy przewlekłej białaczki limfatycznej. – To bardzo dobra wiadomość dla chorych, a także dla hematologów, bo znowu będziemy mogli leczyć sprawdzonymi lekami, których skuteczność znana jest na całym świecie. – mówi dr hab. med. Andrzej Pluta, specjalista hematolog i chorób wewnętrznych, kierownik Oddziału Hematologii Onkologicznej Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie i konsultant wojewódzki d/s hematologii.

Dwa tygodnie temu pisaliśmy w Super Nowościach, że chorzy na białaczkę drżą z obawy o przyszłość swojej terapii, bo producent leków wycofał się z naszego rynku. – Teraz musimy je zamawiać w imporcie docelowym co jest kilkakrotnie droższe i opóźnia rozpoczęcie kuracji. Problem dotyczy kilkuset chorych tylko na Podkarpaciu. To paranoja – mówi wtedy dr Pluta.

Zamiast oryginału generyk

Oczywiście nikt nie był pozostawiony bez leczenia, bo na rynku były medykamenty z tej samej grupy, ale nie były to leki oryginalne. Chorzy, którzy zaczynali leczenie na Alkeranie musieli mieć od nowa dopasowywanie dawek czy schematów leczenia czyli terapię rozpoczynali jakby od początku terapię innym specyfikiem musieli zaczynać jakby od początku. Część chorych jeździła z receptami do Niemiec czy Czech, gdzie lek był dostępny (tyle, że zamiast 25 zł chorzy płacili po 100 euro za opakowanie).

Po protestach pacjentów i lekarzy w mediach przedstawiciele Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji porozumieli się z reprezentantem firmy Aspen, który zajmuje się produkcją wymienionych leków, w chwili obecnej finalizowane są rozmowy z dystrybutorem leków na rynek polski – firmą SymPhar. Dostawy spodziewane są do 15 czerwca. Po tym terminie nastąpi jak najszybszy proces dystrybucji leków: Alkeran (iniekcja), Alkeran (tabletki 2 mg), Leukeran (tabletki 2 mg).

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments