Chorym do sanatorium wstęp wzbroniony

PODKARPACIE. Lekarze kierują go do sanatorium na podratowanie zdrowia, NFZ mówi: jest pan zbyt chory na sanatoryjne leczenie

Pan Franciszek Kalandyk z Racławówki ma 84 lata, za sobą dwa zawały i wszczepiony rozrusznik serca. Choruje też na nadciśnienie i cukrzycę, ma kłopoty z nerkami. – Ale póki co nieźle sobie radzę i nie potrzebuje pomocy i chciałbym żeby tak nadal było. Dlatego chciałem w sanatorium podratować zdrowie. Niestety do kurortu mogą jechać młodzi i zdrowi. Starzy i chorzy idą w odstawkę, a ja bardzo chciałbym pojechać do szpitala sanatoryjnego w Rymanowie.

Niestety narodowy fundusz zdrowia odesłał mu skierowanie żądając uzupełnienie badań. Potem nie potwierdził skierowania zasłaniając się przeciwwskazaniami zdrowotnymi. Czytelnik więc pyta: Dla kogo jest w końcu wyjazd sanatoryjny, dla młodych i zdrowych czy dla starych i chorych? Przecież skierowanie na leczenie nie wystawia mi piekarz tylko lekarz, w dodatku specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog. Pod odmową zaś podpisana jest pani dyrektor ds. mundurowych.

– Nigdy wiek metrykalny pacjenta nie jest brany pod uwagę przy kierowaniu na leczenie uzdrowiskowe, ale jego stan wydolności układowej i narządowej. Czytelnik “Super Nowości” otrzymał odmowę skierowania do sanatorium tylko i wyłącznie z przeciwwskazań medycznych – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie.

am

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ZB
ZB
9 lat temu

To sanatoria są dla zdrowych? Tego nie wiedziałem.
Rozumię teraz dlaczego niektóre malżeństwa leczenie sanatoryjne traktują jak wczasy.
A chory no cóż jest chory i mu się nie należy.