Chorzy bez dostępu do lekarzy i zabiegów?

Opóźnienia w kontraktowaniu utrudni życie właścicielom niepublicznych NZOZ-ów, ale też utrudni chorym dostęp do specjalistycznych zabiegów. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Jeżeli NFZ nie zdąży z wydaniem zarządzenia do 1 grudnia, prywatne szpitale chirurgii jednego dnia nie zdążą podpisać kontraktów.

W kilku działających na terenie Rzeszowa ośrodkach specjalizujących się w zabiegach okulistycznych czy ortopedycznych panuje nerwowa atmosfera. Pacjenci codziennie pytają o terminy wizyt i zabiegów, a recepcjonistki odsyłają ich do NFZ. Co się dzieje? Lecznice nie mają pewności, że dostaną kontrakty.

– Nie możemy umawiać na konkretną datę, bo fundusz nie rozpisał jeszcze konkursu ofert na przyszły rok, obecne umowy kończą się nam 31 grudnia i nie wiemy co dalej – mówią zaniepokojeni właściciele NZOZ-ów.

Taka sytuacja jest w całym kraju, bo do rozpisania konkursu brakuje zarządzenia prezesa NFZ – Prace nad nim idą możliwie szybko. Sądzę, ze będzie gotowe w najbliższych dniach i oddziały będą mogły rozpisać konkursy ofert – zapewnia Andrzej Troszyński, rzecznik centrali NFZ w Warszawie.

Czas szybko biegnie

Czy szpitale prywatne zdążą z podpisaniem umów? Trudno dziś przesądzić. Procedury trwają zwykle długo (nawet 53 dni), a że fundusz nie zawsze jest skory do przyśpieszania procedur przekonali się jakiś czas temu stomatolodzy, którzy nie godząc się na zaproponowane przez fundusz stawki nie zdążyli potem z podpisaniem umów i stracili prawie dwumiesięczne finansowanie. Czy tak będzie i w tym przypadku? Boją się tego właścicieli niepublicznych placówek. – Jak tu płacić rachunki i pensje zatrudnionym, gdy firma nie dostaje grosza – mówią.

– Nie dość, że postawiono nam wysoką poprzeczkę, a wyśrubowane normy spełniają tylko nowo, od podstaw budowane placówki, jak nasza (jako jedyni na Podkarpaciu mamy trzy sale operacyjne), to jeszcze utrudniają nam podpisanie kontraktu – mówi dr n. med. Arkadiusz Bielecki, ze Szpitala Specjalistycznego w Rudnej Małej.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments