Chorzy leżą już w izbie przyjęć i korytarzach

Szpital miejski był zmuszony wstrzymać planowe operacje ortopedyczne. Taka jest rzeczywistość, choć władza widzi ją inaczej. Od lewej: Stanisław Kruczek, Władysław Ortyl, Jerzy Cypryś. Fot. Wit Hadło

Szpital miejski był zmuszony wstrzymać planowe operacje ortopedyczne. Taka jest rzeczywistość, choć władza widzi ją inaczej. Od lewej: Stanisław Kruczek, Władysław Ortyl, Jerzy Cypryś. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Według marszałka Ortyla, sytuacja w podkarpackich szpitalach „normuje się”. Lekarze i pacjenci rzeczywistość widzą inaczej.

- Od tygodnia przyjmujemy o 40-50 proc. więcej pacjentów niż do tej pory. Najwięcej na internę, chirurgię i ortopedię. W związku z tym, że pogotowie przywozi nam bardzo dużo pacjentów z wypadków wstrzymaliśmy planowe operacje na ortopedii bo musimy mieć miejsce dla nich. I tak chorzy leżą już na izbie przyjęć i korytarzach, dobrze, ze nie ma jeszcze upałów – mówi Grzegorz Materna, dyrektor Szpitala Miejskiego w Rzeszowie.

Dyrektor mówi, że nadwykonania miał jeszcze zanim zaczęło się zamieszanie z absencją personelu w szpitalach. W tej sprawie pisał już do POW NFZ w Rzeszowie prosząc o zwiększenie ryczałtu. – Co usłyszałem w odpowiedzi? Że fundusz nie ma możliwości zwiększenia ryczałtu w trakcie roku rozliczeniowego półrocznego, a zmiany mogą być wprowadzone ewentualnie z nowym rokiem rozliczeniowym czyli dopiero od stycznia 2019 roku. Tymczasem przyjmując tak dużo i tak drogich pacjentów (diagnostyka i leczenie pacjentów powypadkowych jest bardzo kosztochłnna) zadłużymy nasz szpital do nieprawdopodobnych rozmiarów – mówi Materna.

Marszałek uspokaja
Podczas poniedziałkowej konferencji zarządu województwa marszałek Ortyl powiedział, że muszą podnieść moce przerobowe w szpitalu w Tarnobrzegu, szczególnie w zakresie interny i chirurgii oraz szpitalnego oddziału szpitalnego ponieważ szpital powiatowy w Sandomierzu , który przejmował część naszych pacjentów powiedział, że nie ma już takiej możliwości, jest wypełniony po brzegi i będzie tylko przyjmował pacjentów w zagrożeniu życia. jednocześnie zapewnił, że coraz lepiej radzą sobie, jako zarząd, z kryzysową sytuacją w szpitalach. Zapewnił, że weekend minął w miarę spokojnie dzięki intensywnej pracy szpitala na ul. Szopena, szpitala miejskiego i MSWiA w Rzeszowie za co podziękował personelowi. – Dużą rolę w stabilizacji sytuacji odegrało Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe, na ul. Poniatowskiego gdzie zostało uruchomione ambulatorium ortopedyczne – mówił marszałek. I dodał, że zwróci się do dyrektora POW NFZ o wypłatę dodatkowych pieniędzy tym placówkom medycznym które przejęły na swoje barki większy ciężar i wysiłek. Przypomniał też, że wyznaczony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mediator zmienił termin planowanej mediacji w szpitalu KSW nr 2 w Rzeszowie. Termin ten – za zgodą stron związków zawodowych będących w sporze i dyrekcją – został przeniesiony z pierwotnie planowanej środy, na czwartek 12 lipca, na godzinę 9. Władysław Ortyl zgłosił swoją gotowość do osobistego udziału w rozmowach.

W poniedziałek w KSW nr 2 w Rzeszowie ze 191 zwolnień lekarskich, przedstawionych przez personel medyczny w ubiegły piątek, obecnie (poniedziałek) jest 118. W WS w Tarnobrzegu z 217 zwolnień w piątek, w poniedziałek jest 94. W Mielcu na 140 w piątek, jest 146.

***
Krzysztof Bałata, dyrektor KSW nr 2 w Rzeszowie w związku z przedłużającą się dużą absencją pracowników złożył wczoraj do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Anna Moraniec

do “Chorzy leżą już w izbie przyjęć i korytarzach”

 1. hijena

  czy inspektorzy ZUS już dokonali kontroli w domach strajkujących i przebywających jednoczesnie na zwolnieniu lekarskim,odnośnie celowości wystawionych L4 i prawidlowego korzystania z tej dogodnosci?

 2. dobra rada

  „Chorzy leżą już w izbie przyjęć i na korytarzach ” …..

  a jak podają niezawodne merdia,niezadowolone pielęgniary na lewych zwolnieniach, rozszerzają znowu żadania ,teraz chcą by im opłacano kursy podnoszące kwalifikacje ,no bo jak to ,żeby basen, albo kaczkę wynosiła choremu pani bez magistra, albo i doktoratu,rozszerzyć te żądania na salowe i sprzątaczki przecie „konserwator powierzchni płąskich” brzmi słabo bez magistra ,a my chętnie za to zapłacimy :-)

  Wyjścia widzę też takie :
  „po pierwsze primo” ,brać do szpitala członka rodziny, by wynosił” kaczkę”, „basen”,karmił , i wykonywał „czynności pomocnicze” ,co już niedawno praktykowałem z dobrym skutkiem !

  „po drugie primo” przyjąć do roboty Ukrainki , bo ładne są i młode /a nasze pielęgniary podobno już powyżej 50tki,średnio są, przemęczone/jhak podają mendia / i głuchawe ,co widać / na prośby opacjentów/ :-)))

  „po trzecie primo ” te najbardziej roszczeniowe pielęgniarki, skierować do pani profesor Krystyny ,nowoczesnej specjalistki od integracji na teren Podkarpacia ,ona im nada w trybie pilnym doktoraty z integracji i przyjmie do „Stowarzyszenia Krystyn”, a z takimi kwitami, to nawet dyrektorów szpitali wygryzą i dostaną wysokie stanowiska, na „nowe otwarcie „, deklasując zwyczajne Kaśki i Maryśki, bez kwitów z integracji,zarzadzą też w szpitalach samobsługę pacjentów i integrację /tych co nie maja lewj nogi z tymi co nie mają prawej !!! To bedzie rewolucja w medycynie ! To by były te najpilniejsze kursy tanio i szybko :-) Profesor Krystyna, może to nawet zrobi bezkosztowo ,żeby podnieść poziom naszego zaścianka i zademonstrować „nowe otwarcie”, wszyscy będą zadowoleni ,a mendia będą znowu piały, że „tylko jednostki tempe, nie chcom iść z postempem :-)))

 3. markizdesade

  Na „pincet plus” i „czysta plus” są środki, więc na personel szpitala już nie.
  Proste wytłumaczenie.

  • dayew

   Ale za to Pisiorki,POjebańcy ,PSL-owskie kmioty,kasę ze spółek trzepią.A wam g…o.Było,jest i będzie.

   • dobra rada

    Spoko” dayew” , kiedy przemycą w bagażniku auta ,twoich „orłów” z Nowoczesnej( tak jak to zrobili w sejmie) ,to twoje orły , też będą trzepać kasę ,ale dokąd nie kupicie ciężarówki z wielkim bagażnikiem ,żeby tych głupków do bagażnika zapakować,to zostaje wam tylko „trzepanie jęzorem ” i manify :-)

    p.s
    Już szukaj na szrocie „wielkiego bagażnika „, bo to teraz Nowoczesny sposób, by sie dostać do koryta ,a tylko taki wam już został :-)))

 4. zet

  dobra rado należy obniżyć pensje personelowi co najmniej o 50% wtedy nie będzie lewych zwolnień a chorych ubędzie tyle samo a nadwyżki zaoszczędzone przekazać personelowi Zarządzającemu.

 5. Bronek

  Tak było za komuny i co się stało lawina strajków narastała aż komuna padła, może teraz być tak samo.

 6. Bratek

  Brakuje jeszcze tylko strajków w innych zawodach a PiS sam popłynie , rozdawnictwo zawsze ma drugi koniec dna . Jednym dasz to drugim zabraknie

 7. ROMAN

  No jak nie na miejscach na salach szpitalnych to Urząd Marszałkowski można bardzo szybko zaadoptowac na szpital nie ?
  Obiekr nowoczesny / na łeb sie nie leje / dojazd dobry / wstawic łóżka i inną infrastrukture szpitalną i jest a Panie urzędniczji mogą przejść przeszkolenie pielęgniarskie nic trudnego – przyda się w razie godziny ” W” – i wszyscy bedą zadowoleni ; O !

 8. gajowy

  Ci dwaj i Solorz za doprowadzenie Szpitala do ruiny powinny siedzieć,dawali sobie nagrody za wspaniałe zarządzanie i co oni wiedzieli ze kasa idzie tam gdzie chce Mrozowa a Solorz przyklepał wszystko dziś Solorz biedak kieruje Medycyną Pracy czy jeszce coś chcecie wyborcy pisu więcej wiedzieć

  • dobra rada

   A ty „gajowy „wyborco Patologii Obywatelskiej , Nowośmiesznych błaznów i kolalicyjnej( zawsze i wszędzie) Paki Starych Lumpów Złotego Jaska i Mirka Kochliwego” ,co chcesz wiedzieć? :-)

   Może to, który konował psychiatra wydaje szantażystkom lewe zwolnienia ??
   Szantażystkom ,bo spory załatwia się strajkiem ,a nie lewymi zwolnieniami ,okradając ZUS i emerytów ! Bo o tym to już wszystkie jaskółki ćwierkaja ,tylko ty rżniesz głupa i chcesz wciskać głupszym od siebie, że zapanowała dziwna epidemia i nagle zachorowały siostrzyczki” strasznie przepracowane” ,zachorowały pewnie na” lewą kasę” ,bo tylko tak można nazwać to „schorzenie” ,chyba że to jakiś nowy rodzaj „POMOru czerwonych swiń „.nieważne co, wyleczyć powinień to tylko prokurator ,bo złodziei którzy kradną nasze pieniądze i konowałów, co wydają setkami” lewe chorobowe”, należy wsadzać do pierdla, a nie pertraktować z nimi ,bo okradają ZUS z naszych pieniedzy ,tak jak ten „roztargniony” ze „specjalnej kasty” okradł biedną babcię przy kasie ,z jej ostatnich 50 zł !

   Prokuratorzy do roboty ! Złodzieje i szantażystki do paki !
   „dość dyktatury lewaczek” ! parafrazując najnowocześniejszą towarzyszkę Ryśka z Madery :-)))

   p.s
   Gajowy ,ty to teraz p.o ” gienierała Wieśka” ,”ogrodowego kabareciarza”??? :-)
   Pewnie Wiesiek też ną chorobowym ,bo choć „nie miał wzwodu i zapisał się do KODu” to ta kuracja mu nie pomogła i widać nie może być na stanowisku ! Odwiedź go z niebieskimi tabletkami i pielęgniarką na chorobowym ,jak przystało na dobry SBcki uczynek ! hehehehehehehehehehehehehehehehe!

   • gajowy

    Zgadzam się i pozdrawiam ale wiesz mi ,też tam pracowałem za Solorza nie było zadnych kontroli sam dostałem kasę która mi się nie należała,poinformowałem Marszałka o tym, odpisał kasa się już zgadza bo jeden z pracowników zmarł i nie dostał nagrody Jubileuszowej i co Ty na to.Nie jestem zwolennikiem PIS-U ani PO czy Jaśka Burego anie zadnego lewactwa nie popieram pedała Biedronia i Komorowskiego gamonia

    • dobra rada

     No to chwała ci za to ,gajowy :-)

     Ale tak ,czy owak konowałów /a podobno to psychiatrzy byli tacy dobrzy ,do lewych zwolnień / należało by za to wsadzić do pierdla ,a szantażystki które ,bez strajku poleciały na lewą kasę z naszych podatków i zadłużyły jeszcze bardziej szpitale,należało by wsadzić do pierdla ,do towarzystwa konowałom i o to należy teraz zabgiegać ,tyle że bez przewietrzenia złodziei w togach, zwanych eufemistycznie „specjalną kastą „, trudno to będzie zrobić !Dlatego też, choć wielkim fanem PiSu nie jestem, bo zamiast scigać i wsadzać do pierdla czerwoną zarazę i żyjących tu jeszcze, jak paczki w maśle, stalinowskich katów, PiS ugania się za Narodowcami ,choć mu nie szkodzą ,ale innej niestety opcji jak PiS na dziś nie widać, Kukiz i Narodowcy są jeszcze za słabi na dziś ,ale „przyjdzie na to czas ” :-) Reszta zdrajców kraju ,kapusiów i folksdojczów warta już dawno rozliczenia i delegalizacji !

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.