Chorzy na raka kości będą leczeni w regionie

BRZOZÓW. W Szpitalu Specjalistycznym otworzono, jedyny w Polsce, oddział ortopedii onkologicznej.

Nowo powstały oddział będzie specjalizował się w diagnostyce i leczeniu łagodnych i złośliwych nowotworów narządu ruchu, nowotworopodobnych zmian oraz przerzutów raka do kości. Taka wąska specjalizacja jest możliwa dzięki współpracy brzozowskiego ośrodka z kliniką Ortopedii i Traumatologii UM w Lublinie, gdzie szkoleni są miejscowi lekarze. Oddział ortopedii onkologicznej mieści się w nowo wybudowanej części szpitala. Liczy 30 łóżek.

Otwarcie oddziału zbiegło się z 60 rocznicą utworzenia szpitala (z inicjatywy księdza Józefa Bielawskiego), który początkowo mógł pomieścić tylko 50 pacjentów. Leczenie chorób nowotworowych rozpoczęto w nim już w latach siedemdziesiątych. Od tego czasu placówka systematycznie zatrudnia coraz więcej specjalistów onkologów, rozbudowuje bazę i dokupuje sprzęt.

Wysoka jakość leczenia

W Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie w tym roku oddano do użytku nowoczesny kompleks sal operacyjnych z pełnym zapleczem. Uruchomiono nowy oddział hematologii onkologicznej (ambicją lekarzy jest przeszczepianie szpiku kostnego). – Szpital wyposażony jest w 2 nowoczesne alceleratory (urządzenia do naświetlań), a jeszcze w tym roku trafi do nas rezonans magnetyczny sfinansowany w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych – mówi Antoni Kołbuch, szef placówki. Otrzymaliśmy na ten cel ponad 3,5 mln zł.

Szybka i „celna” diagnoza

Rezonans magnetyczny pozwala na dokładną lokalizację (w kolorze) zaburzeń funkcji danego narządu co pomaga w leczeniu operacyjnym i radioterapii. Umożliwia skrócenie badania, poprzez stosowanie ultraszybkich sekwencji, a także pozwala obrazować nieinwazyjnie, bez szkodliwego działania promieniowania jonizującego, wszystkie organy.

Co roku szpital leczy ok. 15 tysięcy pacjentów.

Na leczenie nowotworów kości, oddział nie ma na ten rok kontraktu z NFZ, będzie jednak przyjmował chorych w ramach tegorocznego kontraktu, obejmującego chirurgię ogólną.

Anna Moraniec