Chorzy na raka płuc znowu są leczeni kompleksowo

Operator przygotowujący leki cytostatyczne musi przestrzegać wielu procedur, wszystko po to by przygotowywany lek był w pełni bezpieczny dla chorego. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc dostał kontrakt na leczenie “chemią”.

Jedyna w regionie lecznica, do której trafiają pacjenci z chorobami płuc, po roku przerwy znowu kompleksowo leczy chorych. Pierwsi pacjenci rozpoczęli już chemioterapię. Stało się to możliwe dzięki modernizacji apteki szpitalnej, która przeszła prawdziwą metamorfozę i spełnia wszystkie wymagane standardy.
Przygotowanie cytostatyków traktowane jest jak produkcja leku, dlatego w pracowni cytostatycznej wymagane jest zachowanie reżimu sanitarnego. Apteka, która była wcześniej nie spełniała żadnych standardów, dlatego nadzór farmaceutyczny zakazał placówce leczenia chemioterapią nowotworów układu oddechowego.

Kłopoty mają już za sobą
Przeszło rok trwał jej remont, ale teraz lek dostaje się do pracowni poprzez śluzy z filtrami HEPA, zamontowanymi w układzie krzyżowym, zapewniającym jałowość. Komora laminarna gdzie jest przygotowywany lek jest też sterylna, a wejście do niej poprzedzone jest pomieszczeniami, w których panują określone parametry wilgotności i temperatury. Występująca w nich różnica ciśnień wyklucza wtłoczenie doń jakichkolwiek zanieczyszczeń. Szpital dostał 1,5 mln zł kontrakt, co przy jego 3 mln zł zadłużeniu jest dużym zastrzykiem gotówki. Rocznie z chemioterapii korzysta to ponad stu pacjentów z rakiem płuc, z całego regionu.

Anna Moraniec

do “Chorzy na raka płuc znowu są leczeni kompleksowo”

  1. AK

    Niesyty kontrakt nie wynosi 1,5 mln jak to napisano w artykule a jedynie ponad 500 tys. za cały rok.
    Czyli 1/3 zadeklarowanej kwoty przez NFZ rok temu. Fakt jest taki że szpital po dostosowaniu apteki nie dostał takiego kontraktu jaki miał w 2011 roku a 1/3 kwoty.

  2. asdf

    Jak dadzą grubą kopertę to są jak nie dadzą t o nie są takie życie w Polandi.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.