Chorzy zapłacą 100 proc. ceny nawet za leki refundowane

Od lipca lekarze wypiszą leki na nowych receptach, za większość chorzy zapłacą 100 proc. ceny. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Lekarze grożą, że od lipca wszystkie leki będą wypisywać bez zniżek.

- Rząd naszymi rękami wyciąga pieniądze z kieszeni pacjentów, wmawiając w dodatku wszystkim, że robi to dla dobra chorego. To niegodziwość i my mówimy temu stanowcze nie. Zdecydowaliśmy się na radykalne środki. 26 kwietnia zarzucimy NFZ wnioskami o zmianę warunków umów o pracę (gdzie zawarte są kary dla lekarzy za nieprawidłowo wypisaną receptę), a od lipca wprowadzimy własne wzory recept. Musimy to zrobić, bo w obecnej warunkach nie da się rzetelnie wykonywać zawodu lekarza czyli leczyć ludzi – mówi Zdzisław Szramik, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na Podkarpaciu.

Co w związku z tym czeka pacjentów? Od lipca lekarze będą wypisywać leki na nowych receptach, na których pacjent sam zaświadczy, że jest ubezpieczony wpisując także swoje dodatkowe uprawnienia (kombatant, krwiodawca itp.). Czy aptekarze będą je honorować, a fundusz refundować wypisane nań leki jeszcze nie wiadomo, bo wciąż w tej sprawie trwają rozmowy.

Medycy będą na recepcie wpisywać tylko kod choroby bez zaznaczania należnej odpłatności.
Farmaceuta nie wie na co pacjent choruje
- W przypadku braku na recepcie informacji o odpłatności leku występującego w kilku odpłatnościach (dotyczy kilkuset leków na choroby przewlekłe i większości antybiotyków) możemy wydać lek za najwyższą odpłatnością określoną w wykazie. Aptekarz nie może przecież zapytać wprost, czy pan ma padaczkę, czy tylko kłopoty z zasypianiem lub nerwicę? A przecież ten sam lek może być stosowany przy każdej z tych dolegliwości, a tylko przy padaczce należy się zniżka do wysokości ryczałtu, czyli kilku zł. W przypadku bezsenności czy nerwicy lek jest płatny w 100 proc. – mówi Lucyna Samborska, prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie.

Otwarty – apel do Premiera Donalda Tuska!
“Sygnatariusze Podkarpackiego Porozumienia Samorządów Zawodowych w Rzeszowie (ponad 8 tysięcy członków) apelują… o podjęcie pilnych działań w celu wyeliminowania błędnych rozwiązań w opiece zdrowotnej skierowanych przeciwko pacjentom. Nie godzimy się z nielogicznymi, biurokratycznymi rozwiązaniami, na skutek których pacjenci, w szczególności przewlekle chorzy, nie mogą uzyskać na czas recept u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a tym samym wykupić niezbędne dla nich leki i zamiast realnej pomocy medycznej skazywani są teraz na wyczekiwania w kolejkach do lekarzy specjalistów po zbędne zaświadczenia. Stajemy tym samym w obronie ludzi chorych, których prawa do opieki medycznej są ewidentnie naruszane…, apelujemy… by system zamiast nękania i zmuszania pacjentów do ubliżających ich godności uciążliwych oczekiwań w kolejkach wprowadził proste i zrozumiałe dla wszystkich zasady ordynowania leków”.

Anna Moraniec

do “Chorzy zapłacą 100 proc. ceny nawet za leki refundowane”

 1. Palipies

  Mój lekarz wszystkie recepty opatrza X-em. Jestem chory na cuklrzycę, cukrzyca to choroba przewlekła, więc refundacja, ale nie u niego. Uprzedzając moje pytanie twierdzxi, że nawet zaświadczenie od specjalisty diabetologa-endokrun0ologa też tego nie zmieni, bo nie ma dokumentacji. Żeby mieć taką dokumantację musiałby skierować mnie na wszystkie konieczne badania, a to wiadomo, że obciąża jego limity….
  I co?
  Zmieniamy rodzinnego, i tak od Nowego Roku nie ma pacjemtów, z torbami po prośbie pójdzie.
  Ale dlaczego ja mam dopłacać jak nieubezpieczony?

 2. rzeszowiak

  Co konia obchodzi ze sie woz wywrocil ? Lekarz zapisuje lek jaki wedlug niego jest potrzebny do leczenia pacjenta i wiecej go nic nie powinno obchodzic.
  To chory powinien okazac w aptece potrzebne dokumenty aby zaplacic za lek cene jaka mu przysluguje wedlug ubezpieczenia.
  W razie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego pacjent placi cala kwote za lek i z dokumentami oplaty udaje sie do firmy ubezpieczeniowej po refundacje kosztow.
  Tak jest na zachodzie i nie ma zadnego balaganu.

 3. Józef

  Polacy już niestety płacą prawie za wszystkie lekarstwa 100%. Sam tego dwukrotnie doświadczyłem i na 7-m leków był tylko 1-n ryczałt. Mało tego lekarze twierdzą że szkoda pisać leki refundowane ponieważ większość z nich ma cenę producenta niższą od refundowanej!!!.
  Antidotum na to jest tylko jedno : czym prędzej żądać zakończenia rządu obecnej koalicji PO/PSL / RP !!
  Do bardziej zorientowanych mam pytanie : gdzie zniknął od końca lutego min.zdrowia Arłukowicz i milczy w kwestii braku chemii w szpitalach dla pacjentów chorych na nowotwory?.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.