Chrapiesz? Uważaj, to może być oznaka poważnej choroby

Pacjent, który leczy się za pomocą aparatu CPAP, zakłada na noc plastikową maskę, do której pompowane jest powietrze pod ciśnieniem.

Na bezdech senny cierpi jedna piąta ludzkości!

Spokojny, zdrowy sen zapewnia nam doskonałe samopoczucie i pełnię sił witalnych. Co jednak, gdy w nocy często się budzimy, brakuje nam oddechu a rano wstajemy niewyspani i zmęczeni? Niestety mało kto wie, ale właśnie chrapanie może być pierwszą oznaką choroby, która nieleczona prowadzi nawet do przedwczesnego zgonu.

Sen jest stanem fizjologicznym, w którym człowiek przebywa około jedną trzecią swego życia. W tym czasie komórki organizmu ulegają procesom regeneracji, nasze ciało odpoczywa a mózg porządkuje przyswojone w ciągu dnia informacje. By cieszyć się dobrym samopoczuciem, dorosły człowiek powinien przesypiać ok. 8 godzin na dobę. Brak snu prowadzi do ciężkich zaburzeń czynności wielu narządów – a szczególnie ośrodkowego układu nerwowego. Jednak to, że śpimy, nie jest gwarancją, że nasz sen jest zdrowy. Zakłócić go może na przykład chrapanie.
Dlaczego chrapiemy?
Chrapanie jest przypadłością, na którą cierpi co najmniej 20 proc. ludzi, szczególnie mężczyzn po 40 roku życia. – Dolegliwość, ta jest konsekwencją określonej budowy oraz czynności górnych dróg oddechowych. Powoduje ją nadmiar tkanki tłuszczowej na szyi, przerost migdałków podniebiennych, długi języczek i wiotkie, długie podniebienie miękkie. – wyjaśnia Ewa Schwarz, ordynator Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób płuc w Rzeszowie. – Dźwięk jest wytwarzany przez drgania tkanek miękkich, podniebienia miękkiego i języczka oraz zapadających się ścian gardła.
Odgłosy, które wydajemy w czasie chrapania mogą przekraczać nawet 65 decybeli, czyli być wyższe od hałasu, który przewidują normy dopuszczalne w pracy.

Więcej w Super Nowościach

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
anna
anna
10 lat temu

wiem bo musze to znosic od kilku lat, ale nie ma skutecznej na to chrapanie metody, maz przeszed zabieg laryngologiczny a chrapie zdecydowanie glosniej niz 65 decybeli