Chroń swój świat – zaszczep się

Wprowadzenie masowych szczepień dzieci pozwoliło na wyeliminowanie wielu chorób zakaźnych. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. W dniach 22-27 kwietnia obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień.

Głównym celem tegorocznego tygodnia szczepień, który przebiega pod hasłem “Chroń Swój Świat – Zaszczep się!” jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie szczepień ochronnych, jako najskuteczniejszej formy zapobiegania chorobom zakaźnym i zakażeniom, ze szczególnym uwzględnieniem grup ryzyka, do których trudno dotrzeć (np. społeczność romska, emigranci) oraz osób, które z różnych przyczyn sprzeciwiają się idei szczepień.

Szczepienia ochronne znacząco zmniejszyły liczbę zachorowań na choroby zakaźne. Dzięki ich zastosowaniu udało się praktycznie wyeliminować takie choroby jak: ospa prawdziwa, błonica czy polio. Do czasu wprowadzenia masowych szczepień błonica była przyczyną częstych, śmiertelnych epidemii. W latach pięćdziesiątych XX wieku rejestrowano około 40.000 zachorowań i 3.000 zgonów rocznie. Po wprowadzeniu obowiązkowych szczepień przeciwko tej chorobie (w ciągu zaledwie 20 lat) błonica została praktycznie wyeliminowana. Podobnie w przypadku polio, szczepienia doprowadziły do radykalnego spadku liczby zachorowań. Począwszy od 1963 roku rejestrowano kilkanaście zachorowań na polio rocznie, a od końca lat 70-tych występowały one sporadycznie.

– W tym konteście warto przywołać przykład krztuśca. W ostatnim dziesięcioleciu w Polsce, także na Podkarpaciu, zaobserwowano ponowny wzrost zachorowań na krztusiec, szczególnie u starszych dzieci oraz dorosłych. Dzieje się tak ponieważ odporność poszczepienna wygasa po upływie kilkunastu lat od ostatniej dawki szczepionki – mówi Dorota Gibała, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o