Chroń swoje gałki oczne

Fot. Archiwum

Uraz gałki ocznej może zniszczyć nie tylko widzenie, ale i doprowadzić do jej bezpowrotnej utraty.

Do urazów gałki ocznej dochodzi przy różnego rodzaju pracach domowych lub budowlanych, przeważnie przez nieuwagę lub pośpiech. – Najczęściej uszkodzenia dotykają ludzi młodych, dzieci i osób (głównie mężczyzn) w tzw. “wieku produkcyjnym”. Zdarzają się w okolicznościach najmniej spodziewanych i stanowią życiowy dramat, w jednej sekundzie takie osoby muszą zmienić swoje plany osobiste i zawodowe, a rokowania co do leczenia są zawsze niepewne. Jeżeli odpowiednie leczenie nie zostanie włączone w trybie natychmiastowym, mogą nawet stracić gałkę oczną – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej UM w Lublinie, specjalista chirurgii oka, konsultant oddziału okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie.

Urazy spowodowane są różnymi narzędziami, których fragmenty mogą pozostać na powierzchni gałki ocznej lub wbijają się głęboko i znajdowane są wewnątrz niej. Objawami takich urazów są: ból, światłowstręt, łzawienie, uczucie obecności ciała obcego w oku, a także utrata widzenia.

Najczęściej dochodzi do uszkodzenia spojówki, rogówki, twardówki, soczewki lub siatkówki. Silniejsze zranienia gałki ocznej mogą powodować pęknięcie naczyń tęczówki i naczyniówki, co może prowadzić do powstania krwotoków do wnętrza oka.

Powikłanie może być groźniejsze niż sam uraz
– Najcięższym powikłaniem gałki ocznej w przebiegu ran przebijających struktury oka – rogówki czy twardówki, jest zapalenie wnętrza gałki ocznej. Jest to stan chorobowy wynikający z infekcji bakteryjnej, który w przeciągu kilku godzin może zniszczyć nie tylko widzenie, ale i doprowadzić do utraty gałki ocznej. Stan zapalny spowodowany może być tym, że brudny materiał, gałąź, wiór czy metal, wnikając do struktur oka wprowadza doń bakterie, a oko to narząd w formie zamkniętej kapsuły, w której panują wręcz idealne warunki do jej rozwoju. Stan zapalny wynikający ze zranienia oka wymaga w trybie pilnym interwencji chirurgicznej z jednoczesnym podaniem antybiotyku.

Warto wiedzieć:
*Każdy uraz gałki ocznej wymaga konsultacji okulistycznej
*Rzeszowska placówka rocznie wykonuje kilkaset operacji z powodu urazów gałki ocznej, stosując wszystkie metody chirurgii wewnątrzgałkowej.
*W najbliższym czasie planowane jest wykonywanie w Rzeszowie przeszczepów rogówki, które są elementem leczenia takich stanów.
*Do urazów oczu dochodzi często przy różnego rodzaju pracach domowych, kuciu, wbijaniu gwoździ, koszeniu trawników, odpalaniu fajerwerków.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o