Ciepłe szczepionki szkodzą! Na grypę już się nie zaszczepisz

Jeżeli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Rynek szczepionek wart jest dziesiątki milionów zł

PODKARPACIE. Będziemy mieć kłopoty ze zdrowiem. Nowe przepisy nie zezwalają na szczepienia pacjentów szczepionkami zakupionymi bezpośrednio przez przychodnię.

- Nie zgadzamy się na to by pacjenci przychodzili z preparatami zakupionymi w aptece, bo boimy się odpowiedzialności za ewentualne powikłania, które mogą wystąpić po podaniu szczepionki przechowywanej z pominięciem ciągu chłodniczego – mówi Marek Krupowczyk, specjalista medycyny rodzinnej z Porozumienia Podkarpackiego. – Zaszczepienie preparatem przechowywanym np. w zbyt wysokiej temperaturze może zaszkodzić pacjentowi zamiast go uodpornić na chorobę.

Wkrótce lekarze podstawowej opieki zdrowotnej ograniczą się więc do szczepień obowiązkowych, które refunduje NFZ, a zrezygnują z wykonywania zalecanych szczepień np. przeciwko grypie, pneumokokom, meningokokom i rotawirusom, odkleszczowemu zapaleniu mózgu czy żółtaczce, za które pacjent musi sam zapłacić. Stanie się tak dlatego, że nowe przepisy nie zezwalają na szczepienia pacjentów szczepionkami zakupionymi bezpośrednio przez przychodnię, co dotychczas dawało lekarzom pewność, że była przechowywana w odpowiedniej temperaturze. – To spowoduje, że wielu pacjentów nie wiedząc o tym będzie musiało wyrzucić szczepionki, często nawet za kilkaset złotych – mówi Krupowczyk.

Walczyli o to farmaceuci

- Apteka jest jedynym odpowiednim miejscem do przechowywania leku, bo nie tylko zapewnia tzw. “zimny łańcuch” ale może wyeliminować “kumoterstwo” między firmami farmaceutycznymi, a poszczególnymi zakładami opieki zdrowotnej – mówi Lidia Czyż, sekretarz Okręgowej Podkarpackiej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie.

W sanepidzie się nie zaszczepisz

- Mamy swoje preparaty kupowane na specjalne zamówienie głównego inspektora sanitarnego, które są rozprowadzane po wszystkich stacjach powiatowych i wykorzystywane w różnych programach profilaktycznych. Nadal będziemy mieć u siebie szczepionki – mówi Halina Sawicka, kierownik wydziału epidemiologicznego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Nie wiadomo jeszcze w jaki sposób będzie działać profilaktyka zdrowia refundowana np. przez samorządy, które do tej pory same zamawiały potrzebną ilość szczepionki od producenta i przekazywały ją pod pieczę wybranych realizatorów (przychodni w mieście). Pozbawienie samorządu negocjowania ceny z firmą farmaceutyczną może skończyć się tym, że za tę samą kwotę pieniędzy zakupiona zostanie mniejsza ilość szczepionek, a więc mniej mieszkańców skorzysta z bezpłatnych szczepień.

Anna Moraniec

do “Ciepłe szczepionki szkodzą! Na grypę już się nie zaszczepisz”

  1. Kaptowaniec

    No i chwała Bogu, bo szczepionki więcej szkodzą niż zapobiegają chorobom. Warto poczytać o szkodliwości szczepionek w Internecie no i o bajkach opowiadanych przez korporacje farmaceutyczne o pozbyciu się chorób zakaźnych dzięki szczepieniom.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.