Ciepło z podłogi

Ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdzi się w łazience, holu czy kuchni.

Standardem stało się obecnie wykonywanie ogrzewania podłogowego, będącego formą uzupełnienia centralnego ogrzewania. Ale zanim zdecydujemy się na zainstalowanie systemu w naszym domu, powinniśmy poznać zarówno jego zalety, jak i wady. Dlatego, we współpracy z naszym ekspertem przygotowaliśmy dla Państwa szereg cennych porad i wskazówek, które ułatwią Państwu decyzję.

Wychodzisz spod prysznica i stajesz nogą na ciepłych płytkach… Marzenie? Niekoniecznie. Możesz pokusić się o zainstalowanie w swoim domu ogrzewania podłogowego. Ale takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w łazience. Zakłada się je również w kuchni czy korytarzu, choć przede wszystkim tam, gdzie są przewidziane płytki ceramiczne.

– Sama idea skupia się na zlikwidowaniu grzejników i zyskaniu powierzchni użytkowej. Uzyskiwane ciepło jest kumulowane w warstwie betonu i uwalniane z upływem czasu. Wodne ogrzewanie można również zastosować jako ścienne lub sufitowe – wyjaśnia Piotr Sierżęga, właściciel firmy Majster. – Ciepło promieniujące w ten sposób jest najbardziej korzystne dla organizmu człowieka. Temperatura, jaką “wytwarza” system, to 32 – 40 stopni C, a więc niewyczuwalna dla ciała.

Ogrzewanie wodne

Wodne ogrzewanie podłogowe można wykonać na dwa sposoby – ich wybór zależy od powierzchni. – Dla przykładu: przy powierzchni do 20 metrów kwadratowych instalację można wykonać na tzw. RTL [zawór ograniczający temperaturę powrotu], co kosztuje około 70 zł za metr kwadratowy – tłumaczy ekspert. – Przy większych powierzchniach zalecałbym zastosowanie zestawu mieszającego, który jest bardziej skuteczny (w jego skład wchodzą: dodatkowa pompa wspomagająca i mieszacz wody), a którego koszt to około 100 zł za metr kwadratowy. Na tę cenę składają się: taśma brzegowa, styropian z folią aluminiową, klipsy do mocowania rury, taśma izolacyjno-połączeniowa, rura grzewcza 16, taśma dylatacyjna, pompa mieszająca i skrzynka natynkowa. Pamiętajmy również, że są to podłogi pływające, niespójne ze ścianą i podłożem oraz antyseptyczne – czyli unoszące kurz.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie podłogowe można również wykonać w systemie przewodów elektrycznych, a tym samym zastosować zabezpieczenie rynien (przeciwdziałamy wtedy ich rozrywaniu pod wpływem dużego mrozu) i zabezpieczenie przeciwoblodzeniowe podjazdów (gdy mamy stromy wjazd do garażu, który w zimie jest oblodzony. Dzięki instalacji ogrzewania elektrycznego, możemy bezpieczniej z niego korzystać).
Niestety, taka inwestycja jest bardziej kosztowna, a wszystko to przez wysokie ceny energii. Dlatego też elektryczne ogrzewanie podłogowe stosuje się najczęściej jako dodatkowe lub tymczasowe źródło energii. Przykładem mogą być domki letniskowe, które użytkujemy jedynie w sezonie.

W przypadku ogrzewania elektrycznego wymagane będzie zamontowanie termoregulatorów i termostatów z czujnikami temperatury. Dzięki nim można dowolnie zmieniać temperaturę w pomieszczeniach. Z uwagi na obniżenie kosztów, można obniżyć temperaturę na noc, a podwyższyć ją w dzień czy np. zmniejszyć wyjeżdżając na urlop.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments