Cisza przed burzą…

W piątek, 12 października, w siedzibie rzeszowskiego IPN-u przy ul. Słowackiego 18 o godz. 11 zostanie otwarta najnowsza wystawa plenerowa. Do jej obejrzenia zaprosi wszystkich m.in. sam prezes IPN, dr Łukasz Kamiński.

RZESZÓW. Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na uroczyste otwarcie najnowszej wystawy plenerowej “Cisza przed burzą… ostatnie lato II RP”.

Otworzy ją prezes IPN, dr Łukasz Kamiński w piątek, 12 października, w siedzibie rzeszowskiego IPN-u (ul. Słowackiego 18) o godz. 11. Wystawie towarzyszy pokaz kronik filmowych Polskiej Agencji Telegraficznej z lipca i sierpnia 1939 r.

Wystawa opowiada o dwóch ostatnich miesiącach poprzedzających wybuch II wojny światowej w kontekście społecznym. Znalazły się na niej głównie materiały prasowe – w tym zdjęcia wykonywane przez fotoreporterów Agencji Ilustrowanego Kuriera Codziennego, artykuły i opinie ówczesnych publicystów, które najlepiej oddają nastrój tamtych chwil. Część materiałów ukazała się po 1 września 1939 r. Było to podyktowane cyklem wydawniczym tygodników. Stąd zdarzały się sytuacje, w których czytelnicy mogli przeczytać o przygotowaniach do wojny w czasie, gdy ona już trwała. Autorami wystawy są: Jakub Izdebski, Marcin Krzanicki – Biuro Edukacji Publicznej IPN Oddział w Rzeszowie. Będzie ją można oglądać do 9 listopada.

Następnie, o godz. 14 w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie (ul. Niedzielskiego 2) odbędzie się inauguracja drugiej edycji programu edukacyjnego dla nauczycieli i wychowawców “Akademia Historii Najnowszej”. Wykład otwierający “Kryzysy społeczne w Polsce po II wojnie światowej” wygłosi prezes IPN dr Łukasz Kamiński. W drugiej części spotkania przewidziano warsztaty edukacyjne. Spotkanie ma charakter zamknięty – adresowane jest dla nauczycieli uczestniczących w projekcie “Akademia Historii Najnowszej”. Każde ze spotkań składa się z dwóch części: teoretycznej z udziałem cenionych specjalistów z historii najnowszej oraz części warsztatowej. Uczestnicy otrzymują materiały dydaktyczne: teki edukacyjne IPN, filmy, czasopisma edukacyjne i historyczne. To już druga edycja tego projektu. Organizuje go IPN/Oddział w Rzeszowie i Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli we współpracy z Regionalnym Stowarzyszeniem Pamięci Historycznej “ŚLAD”. Więcej informacji: http://www.pcen.pl/akademia-historii-najnowszej.html

bes

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.