Cmentarna ciasnota

Znalezienie wolnego miejsca pod grób na rozwadowskiej nekropolii graniczy z cudem. Świeże mogły powstają więc na ścieżkach między grobowcami. Żaden ład architektoniczny tu nie obowiązuje, ale obowiązek pochówku jest od każdego ładu ważniejszy. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. Nawet urnę z prochami zmarłego gdzieś trzeba złożyć, a miejsca już nie ma. Grabarze z frontem robót wyszli więc poza obrys cmentarza. Czy na jednej akcji się skończy?

Nie od dziś wiadomo, że przed budową nowej nekropolii miasto nie ucieknie. Jednak do tej pory tylko się o tym mówiło. W ostatnich dniach grabarze „wzięli sprawę w swoje ręce” i wyszli poza cmentarny płot. Zapewne na parafialnym cmentarzu wprowadziliby nową świecką tradycję pochówków bez pozwolenia, ale na straży cmentarnych rewirów stanął inspektor nadzoru budowlanego. Postawił grabarzom ultimatum i ci szybciutko rozebrali to, co za płotem postawili. A w zasadzie wmurowali w ziemię.

Stalowa Wola ma dwa cmentarze. Nowy, komunalny jest w nowej części miasta. Stary, parafialny jest na rozwadowskiej górce i kiedyś był cmentarzem małego Rozwadowa, który przed aneksją był oddzielnym miastem. Rozwadów w latach siedemdziesiątych ub. wieku poszerzył o swoje terytorium granice Stalowej Woli, a stary cmentarz pozostał w swoich niewielkich granicach. Nagrobnego marmuru na nim przybyło i w cmentarnych murach zrobiło się ciasno.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości

Jerzy Mielniczuk

do “Cmentarna ciasnota”

 1. kasia

  A przyjedzcie do Albigowej na cmentarz tam koło grobu nie przejdzie nie włozy nogi jeden koło drugiego

 2. emigrant

  Poprawiam wymiary slupeczkow wysoki okolo 20 cm a wymiar 10cm x 10 cm.
  Podczas pisania palec mi sie jakos omsknal i widac niewyraznie.

 3. emigrant

  Widzialem cmentarz z urnami na zachodzie. Slupeczek betonowy wychodzacy z ziemi na wysokosc okolo 20cm o wymiarach 10mmx10 cmm sciety ukosnie z gory i na tym zamontowana tabliczka.
  Nastepny slupek nieomal dotykal ten slupek. Ot i cala PARADA !
  Byly to takie rabaty o szerokosci okolo 1 metra i dlugie na okolo 3 metry a na tych rabatach szeregi tych slupeczkow O ILE KTO za zainstalowanie takowego slupeczka zaplacil. Nie zaplaciles to stalo PUSTE miejsce pomiedzy slupeczkami.

 4. NIKOLA

  W RZESZOWIE URNY Z PROCHAMI JUZ STAJA SIE MALYMI GROBAMI! TO JEST BEZSENS. POWINNA OBOWIAZYWAC MALA TABLICZKA Z DANYMI ZMARLEGO!

 5. ROMAN

  a pod ratuszem się nie da co ?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.