Co będzie z pomnikiem Czynu Rewolucyjnego? Prawica chce burzyć, lewica ratować

Wciąż ważą się losy pomnika w centrum Rzeszowa. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Kontrowersje wokół monumentu nie gasną.

Wyburzyć, czy ratować, oto jest pytanie. Burza, która rozpętała się wokół wielkiego pomnika zdaje się nie mieć końca. Podczas gdy radni klubu SLD przygotowali uchwałę, by miasto wykupiło pomnik od ojców bernardynów za symboliczną kwotę lub przyjęło jako darowiznę, a działacze Ruchu Palikota stworzyli stowarzyszenie “Save the Pippa”, grupa radnych PiS przekonuje, że pomnik przynosi wstyd miastu.

Słuchy, które krążą po mieście, jakoby ojcowie bernardyni nosili się z zamiarem wyburzenia pomnika sprawiły, że jego sprawą żywiej zaczęli się interesować radni i działacze. Ich zdania w kwestii przyszłości pomnika są jednak podzielone.

– Nie możemy być dumni z budowli, która upamiętnia zbrodniczy system komunistyczny oraz nielegalną władzę zdobytą przemocą przy pomocy obcego mocarstwa, a potoczna nazwa to wulgaryzm. – przekonuje grupa prawicowych działaczy na czele z Markiem Strączkiem, radnym PiS i działaczem patriotycznym. – Jako mieszkańcy Rzeszowa nie godzimy się na przypisywanie abstrakcyjnemu w nazwie, a komunistycznemu w formie pomnikowi Czynu Rewolucyjnego roli symbolu miasta o tak długiej i bogatej historii – piszą dalej.

Innego zdania jest Robert Smucz, przewodniczący zarządu okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego Ruchu Palikota. – Pomnik wzorowany był na liściu laurowym i miał upamiętniać 1000-lecie powstania państwa polskiego. Cała dodatkowa otoczka powstała pod wpływem władz komunistycznych. Jako stowarzyszenie “Save the Pippa” będziemy się starać, żeby ojcowie bernardyni zwrócili pomnik miastu.

Za wykupem monumentu przez miasto lub za przyjęciem go jako darowizny są radni klubu SLD, którzy w tej sprawie przygotowali projekt uchwały.

***
Decyzja co do przyszłości pomnika powinna zostać podjęta na drodze rozmów, a nie przepychanek. Temat budzi jednak wciąż wiele emocji

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jack
Jack
6 lat temu

Rozwalić w pył.

lucy
lucy
8 lat temu

Najlepiej przebudować. Wilk będzie syty i owca cała…

asdf
asdf
8 lat temu

POmnik Czerwonych ,którzy przynieśli nam wolnosć na bagnetach.POmnik SBeków ,którzy mordowali AKowców w imeniu prawa.a wreszcie POmnik i dzieci i wnuków ,którzy niszczą Polskę i przygotowują przedpole dla Putina i Merkel.

jarozpis
jarozpis
8 lat temu

Ani burzyć, ani ratować. Trzeba Z O S T A W I Ć !

VV
VV
8 lat temu

zdjac te nieludzkie rzezby, wykorzystac „szpare” jako konstrukcje szybu dla windy a na gorze zbudowac platforme widokowa ( nie mylic z obywatelska) Teddy lubi takie „innowacje”.

coroldan
coroldan
8 lat temu

Po co tyle dyskutować z PiSakami, lewakami , czy innej maści pseudo-autorytetów. Miasto jest jej mieskańców i to oni mają zadecydować o losie pomnika ( Rzeszów jest rozpoznawalny dzięki niemu) . Proponuję referendum na temat dalszych losów pomnika.

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu
Reply to  coroldan

Nic prostszego zamów sobie sondaż w TVN24 , GW i zrób to za własne pieniądze.

Kabum
Kabum
8 lat temu

Zapraszam na mojego bloga „Stolica Imitacji” na którym przedstawiam, jak powinno wyglądać kąpielisko w Rzeszowie z prawdziwego zdarzenia

http://stolicaimitacji.blogspot.com/2012/07/jak-rzeszow-baseny-wybudowac-powinien.html – zapraszam też do komentowania i systematycznego odwiedzania. Polub mnie też na Facebooku.

Jak wyglądają baseny otwarte i aquapark w miejscowości Nyíregyháza na Węgrzech – mieście partnerskim Rzeszowa?. To idealny przykład jak za pieniądze unijne miasto może stworzyć sobie dochody i atrakcję turystyczną. Zapraszam http://stolicaimitacji.blogspot.com/

czytelniczka
czytelniczka
8 lat temu

Pomnik- epoka, historia, powinien zostać tu gdzie stoi.

dres
dres
8 lat temu
Reply to  czytelniczka

to postaw sobie pomnik lenina w ogródku

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu

Tomuś składałeś z żoną wiązankę kwiatów ślubnych na tym ołtarzu??. To nie znaczy że byłeś w błędzie i jesteś nadal. Większość ludzi komuszyzmu ma po dziurki w nosie do dziś.

Stefan
Stefan
8 lat temu
Reply to  K. Bimbała

Ty napewno skończyłes WUML i teraz chcesz odpokutować. Komuny ludzie maja dość, ale czarno-różowej koalicji z pewnościa też maja dość.

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu
Reply to  Stefan

Stefan -mylisz się chyba pomyliłeś KUL z WUML-em . Ten pierwszy skończył ponoć i Palikot i nic poza głupotą z tego nie wynika. gorzej z Tobą w ocenie prawdziwych wartości. Nawet próbującym się za wszelką cenę odnowić L.Millerem nikogo nie przekonasz.

Tomek
Tomek
8 lat temu

Ręce precz od pomnika!!!.

wiesiek
wiesiek
8 lat temu

palikoty takie atrybuty ich guru już kilka lat wcześniej przestawiał to dla nich radość zboki też cieszą że nad takim g… poważni ludzie debatują. Może lewica przypomni jaka to czyny rewolucyjne w Rzeszowie miały miejsce żeby je pomnikiem czcić.O czynach partyjnych nie wspominam te się nie liczą

darek
darek
8 lat temu

mam dobry pomysł co może się spodobać lewicy i prawicy a ojcowie zarobią