Co będzie z pomnikiem Walk Rewolucyjnych?

Co będzie z najsłynniejszym rzeszowskim monumentem? Wciąż nie wiadomo. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Miasto chce dostać pomnik od ojców bernardynów. Ci z kolei pomnika darować nie chcą. Co zatem z projektem uchwały ratusza dotyczącym przejęcia monumentu jako darowizny?

Na wtorkową sesję Rady Miasta trafią dwa projekty uchwał dotyczące monumentu. Jeden autorstwa klubu SLD, który proponuje, by miasto zamieniło się z zakonnikami działkami, drugi autorstwa ratusza, który dotyczy przejęcia pomnika jako darowizny od Prowincji Niepokalanego Poczęcia Zakonu Braci Mniejszych św. Franciszka. Projekt został poparty pismem od o. Bernardynów, którzy sami proponują w nim takie rozwiązanie. Sami zainteresowani twierdzą jednak, że żadnego pisma w tej sprawie nie wysyłali.

Otrzymaliśmy pismo od ojca Klimasa, proboszcza parafii,  z informacją, że ojcowie Bernardyni są skłonni pomnik oddać – tak  jeszcze w czwartek przekonywał wiceprezydent Rzeszowa. Doniesieniom od razu zaprzeczyli jednak sami Bernardyni twierdząc, że żadnego pisma nigdzie nie wysyłali. Po informacje w sprawie dokumentu widma pojechaliśmy więc do ratusza, gdzie dowiedzieliśmy się, że  trwają ponoć jego intensywne poszukiwania, bo… gdzieś się zagubiło. – Trudno mi się wypowiadać w tej sprawie, bo pisma nie widziałem na oczy. Trafiają do nas setki pism, więc może gdzieś się zawieruszyło. Szukamy – mówił Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Co zatem z projektem uchwały proponowanym przez ratusz, a dotyczącym przejęcia pomnika jako darowizny? Nie wiadomo, bo jak miałoby do tego dojść, skoro sami rzekomi darczyńcy do takiego gestu się nie kwapią? Ratusz utrzymuje, że będzie jeszcze na ten temat z ojcami rozmawiał.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
adsf
adsf
8 lat temu

Trzeba jak najszybciej ro….ić ten POmnik SBecji.

jacek
jacek
8 lat temu

wywalić to w powietrze, syfiasty hotel rzeszów już odszedl w niepamięć, teraz czas na wielką…

robert
robert
8 lat temu
Reply to  jacek

Bravo Jacek, zdetonować tę k&^%ę !!!!!

Ojo
Ojo
8 lat temu

Wy tylko wszystko burzcie, a resztę wysyłajcie w kosmos………..

2Tech
2Tech
8 lat temu

He he Bernardyni jak się dowiedzieli ile trzeba by było zapłacić za rozbiórkę to zwątpili i dlatego chcą się go pozbyć .

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

zamienić tych bojowników chłopsko- robotniczych [ nie wiem co reprezentujacych; czy rabację galicyjską – czy strajki 1936/1937- czy powstanie leskie 1932 czy komitet „NAFTA” 1943] na przykład na cherubinów – należało by to oczywiście skonsultować z autorem pomnika i z zakonem.

Antoni Kosiba
Antoni Kosiba
8 lat temu

Nie byłbym tak radykalny jak dzitka w wieszaniu komunistów, bo jako chrześcijanin winienem okazywać miłosierdzie.

Wystarczyłoby mi w zupelności, gdyby komuniści rzeszowscy (których jak wynika z sondażu konkurencyjnej gazety jest w Rzeszowie aż 60%) zostaliby obnażeni do kalesonów i wysłani w kosmos na Marsa, a za rakietę służyłby… kto?? ANO POMNIK W.C. MIANOWICIE!!!
Wymagało by to jeno zamontowania odpowiednio mocnego napędu, ale koledzy bolszewicy z Leningradu na pewno by pomogli.

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

hotel stał i go nie ma – pomnik stoi i będzie stał- do szukania pisma tego i aby w przyszłości inne nie ginęły – należy zatrudnić w ratuszu szarika- będzie tropił i węszył.

czarek
czarek
8 lat temu

Aqua park w samym centrum dla dzieci gdzie spaliny, to chyba totalny niewypał.Ale aQuapark np przy Witosa czy na Przybyszówce np jak najbardziej.A co sie tyczy pomnika, zdemontować tych bojowników chłopski-robotniczych a samą bryłę ozdobic godłem miasta,zamontować kamery HD na szczycie tak aby każdy czy to w internecie czy na telebimie mógł oglądać panoramę miasta.To by było odpowiednie dla miasta innowacji a nie kwiatki rabatki fontanny to jest dobre ale dla miasta imitacji.

ola
ola
8 lat temu

Oddajac Bernardynom plac nalezalo zastrzec ze pomnik zostaje w rekach miasta ,Rzeszow bez pomnika to nie ten sam .Wielu ludzi mialo nadzieje ze w sercu rzeszowa zamiast ogrodow powstanie centrum dla dzieci jak aqwa park co przyniosloby nam duzo korzysci finansowych ale jest jak jest i napewno bedzie ladnie,a na aqwa park trzeba jezdzic do krakova albo zwieczycy cos w stylu aqwa parku.

antyzgrzyt
antyzgrzyt
8 lat temu

Ja oddałbym radnym tenże pomnik ale tylko pod jednym warunkiem…. Niech go sobie w ogródku postawią!!!!

dzitka
dzitka
8 lat temu

można zrobić z tego pomnika szubienicę i powiesic tam wszytskich członków PZ{PR, MO, ZOMO, SB – tak dla ozdoby, dekoracyjnie, i dla oczyszczenia miasta