Co czwarty ubezpieczony w KRUS nie ma do tego prawa

– Urzędnicy KRUS tylko sporadycznie sprawdzają, czy ubezpieczeni prowadzą działalność rolniczą – mówi Paweł Biedziak, rzecznik prasowy NIK. – Może to sprzyjać nadużyciom, bo składka płacona do ZUS-u jest wyższa niż do KRUS-u. Jedna czwarta ze sprawdzonych przez nas losowo osób ubezpieczonych w KRUS nie prowadziła działalności rolniczej, a wiec nie miała prawa do ubezpieczenia w KRUS. Fot. NIK

PODKARPACIE. KRUS na cenzurowanym. Wyniki kontroli NIK wskazują na wiele niedomagań w systemie ubezpieczeń rolników.

Kontrola NIK potwierdziła, że z KRUS-u mogą korzystać osoby, które chcą płacić mniejsze składki emerytalno-rentowe. W Polsce około 1,5 mln osób korzysta z ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Co czwarta z nich może to robić niezgodnie z prawem.

Składki emerytalno-rentowe opłacane przez rolników są znacznie niższe od tych, jakie płacą przedsiębiorcy, a także pracownicy zatrudnieni poza rolnictwem. Z kontroli NIK wynika, że urzędnicy KRUS tylko sporadycznie weryfikują, czy ubezpieczeni faktycznie prowadzą działalność rolniczą. Kontrola NIK potwierdziła, że mogą wykorzystywać to osoby, które chcą płacić mniejsze składki emerytalno-rentowe.

KRUS nie korzysta też ze stałej wymiany informacji z instytucjami państwowymi (m.in. z ARiMR, ZUS czy też NFZ), choć mógłby dzięki temu skuteczniej weryfikować, czy poszczególne osoby mają prawo do ubezpieczenia w kasie. Tymczasem w trakcie kontroli inspektorzy NIK uzyskali dane z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które pozwoliły ujawnić osoby nieprowadzące działalności rolniczej, a co za tym idzie, nieposiadające prawa do ubezpieczenia w KRUS. Dotyczyło to 67 z 238 losowo zweryfikowanych osób.

Według NIK, koszty obsługi ubezpieczenia w jednostkach terenowych są wciąż zbyt wysokie. Przeciętne wynagrodzenie w latach 2008-2011 wzrosło o 34 procent. W 2011 r. wynagrodzenia pracowników pochłonęły w sumie 327 mln zł. W tym samym okresie liczba świadczeniobiorców i ubezpieczonych spadła jednak o ponad 6 procent.

ECHA PUBLIKACJI

Artur Getler

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
włóczykijszeryf Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
włóczykij
Gość
włóczykij

Pamiętajmy że każdy średnio zamożny i bogaty rolnik opłaca składki ZUS inaczej nie mógłby odliczyć sobie VAT np 23% z paliwa (i 95gr akcyzy ale to już każdy rolnik) ci biedniejsi opłacają KRUS ponieważ nie stać ich na ZUS. Jeśli KRUS został by zlikwidowany to wpływy do budżetu niewątpliwie by zmalały. Nie jest w interesie rządu podwyższanie podatków tym którzy nie są w stanie zapłacić więcej. Sam jestem ubezpieczony w krus chciałbym podjąć pracę poza rolnictwem ale nie mogę bo przepadnie mi staż pracy jeśli zostanę ubezpieczony w zus.

szeryf
Gość
szeryf

Posiadanie kawalka ziemi nie oznacza ze jest sie rolnikiem.
Ci ludzie sa TYLKO posiadaczami ziemi a nie rolnikami. To za to ze sie jest wlascicielem ziemi dostaje sie nawet doplaty. Robotnik w miescie ktory nie ma nic musi pracowac na ta bande oszustow choc NIC NIE POSIADA !! A sprzedaj ta ziemie to bedziesz nieomal rowny temu robotnikowi z miasta choc ty bedziesz mial kase za ziemie i bedziesz mogl inwestowac te pieniadze a robotnik nie ma pieniedzy na inwestycje.
Zlodziejski system !