Co dalej z jarosławskim pogotowiem?

Marek Jakubowicz (62 l.), rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie, także – do czasu otrzymania przez instytucję dokumentacji – wstrzymał się od komentarza. Fot. Wit Hadło

JAROSŁAW, WARSZAWA. NSA: – Prezes NFZ uchylił przetarg na jarosławskie „pogotowie” bezpodstawnie.

Narodowy Fundusz Zdrowia przegrał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym z jarosławską firmą Centrum Ratownictwa Medycznego. Szlo o przetarg, który wiosną 2011 roku wygrało CRM, a jego wynik uchylił prezes NFZ w Warszawie. NSA w środę podtrzymał stanowisko niższej instancji, że uchylenie odbyło się bezpodstawnie. Czy w Jarosławiu i powiecie jarosławskim znów jeździć będą karetki CRM-u?

Przypomnijmy: wiosną 2011 roku Podkarpacki Wojewódzki Oddział NFZ ogłosił przetarg na „pogotowie” w Jarosławiu i powiecie. W konkursowe szranki stanęły: miejscowy szpital, Centrum Opieki Medycznej i prywatna firma Centrum Ratownictwa Medycznego. Szpital odpadł w przedbiegach, bo przy przeglądzie sprzętu okazało się, że nie dysponuje na czas konkursu… radiotelefonami. Kontrakt otrzymało CRM, a szpitalne związki zawodowe natychmiast rozpoczęły protesty. Trwały one nieprzerwanie, a że rok był wyborczy, były wspomagane przez miejscowych parlamentarzystów rożnych opcji.

Kasacji nie będzie
Tuż przed wyborami, jesienią 2011 roku triumfalnie ogłoszono, że prezes NFZ w Warszawie uchylił wyniki przetargu. Doszło do kolejnego konkursu, który naturalnie wygrał już szpital. Prezes CRM, Jerzy Tarkowski (53 l.), z takim rozwiązaniem się nie zgodził i skierował sprawę do WSA w Warszawie, który 6 marca zeszłego roku stwierdził, że prezes NFZ bezpodstawnie uchylił wyniki pierwszego przetargu. Ze stanowiskiem sądu nie zgodziły się NFZ i COM, i wniosły o kasację wyroku. W środę (6 marca) NSA w Warszawie oddalił wnioski o kasację, co automatycznie oznacza podtrzymanie stanowiska WSA sprzed roku.

COM i POW NFZ na razie bez komentarza
Powody do zadowolenia ma Jerzy Tarkowski, prezes CRM.– Długo musiałem czekać na sprawiedliwość, ale się doczekałem – powiedział nam w środę Tarkowski. Znacznie mnie zadowolone mogą być COM i NFZ. Janina Dańczak-Balicka, pełniąca obowiązki dyrektora COM, nie chciała komentować stanowiska NSA. – Tym zajmują się prawnicy i sprawa jest w toku – powiedziała nam J. Balicka. – Nie mam jeszcze informacji o wyroku NSA – dodała. Podobnie zachował się rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie, Marek Jakubowicz (62 l.). – Na razie nie mamy żadnej oficjalnej dokumentacji ani informacji o stanowisku NSA – wyjaśnił.

Sytuacja jest rzecz można unikatowa w skali kraju. Trudno przewidzieć, jak NFZ rozwiąże sprawę, bo doszło wszak do drugiego przetargu, w którym wygrał szpital. Na razie nie udało nam się dowiedzieć, czy firma CRM będzie występować o odszkodowanie. Jeśli tak i jeśli je wywalczy, my wszyscy – podatnicy – zapłacimy za bezpodstawną, zdaniem NSA, decyzję prezesa NFZ.

Monika Kamińska

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ombreZbyszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Gość
Zbyszek

Ciekawe co na to Pani Wojewoda Podkarpacka? To wojewoda jest płatnikiem jeśli chodzi o ratownictwo medyczne. NFZ tylko przeprowadza konkurs w imieniu Wojewody. Za cały ten bałagan zapłaci więc Wojewoda Podkarpacki.
Życzę miłego dnia.

ombre
Gość
ombre

a co ona ma mieć do tego co to to jej pieniądze na to pójdą ? Nie, podatników, za 2 lata wygra pis i niech się pisowski wojewoda martwi że potem kasy nie starczy, a ta sprawa znowu zrobiła się bardzo ciekawa. Na pewno ktoś z tej dwójki ostatecznie dostanie kontrakt i na pewno ktoś z tej dwójki otrzyma bardzo wysokie odszkodowanie za ten cały burdel więc ostatecznie może pójść na tą całą sprawę kasa z kontraktu na pogotowie i druga podobna kwota na odszkodowanie. Sprawdza sie powiedzenie chytry 2 razy traci

Zbyszek
Gość
Zbyszek

Ano ma. To Wojewoda przekazuje pieniądze na PRM a w jego imieniu konkurs na świadczenia z zakresu PRM ogłasza i rozstrzyga NFZ. Zatem pieniądze są Wojewody i funkcje kontrolne również.
Jeśli chodzi o procedury konkursowe i przetargowe dotyczące pieniędzy publicznych to są i były wszędzie jednakowe. Do momentu rozstrzygnięcia konkursu i rozpatrzenia odwołań i protestów nie można ogłosić następnego konkursu.
Pozdrawiam.