Co dalej ze szpitalem w Łańcucie?

Szpital w Łańcucie. Fot. Wojciech Preisner

ŁAŃCUT. Nie ma pieniędzy na rozbudowę szpitala

Wycofanie się z modelu Partnerstwa Publiczno – Prywatnego, przygotowanie analizy możliwości budowy nowego pawilonu szpitala ze środków budżetu powiatu oraz dopuszczenie możliwości częściowej prywatyzacji szpitala. To główne wnioski debaty sesji rady powiatu łańcuckiego.

- Czas przygotowania do inwestycji w tym modelu jest zbyt długi, by zakończyć inwestycję w 2016r. Radni z komisji zdrowia i finansów poparli wycofanie się z PPP i zlecili skarbnikowi powiatu przygotowanie analizy możliwości budżetowych sfinansowania inwestycji ze środków budżetu powiatu łańcuckiego. Część środków można pozyskać ze sprzedaży terenów jednostki wojskowej – informuje Jakub Czarnota, radny powiatu łańcuckiego.

- Nie oznacza to, że szpital nie będzie częściowo sprywatyzowany. Taką możliwość dopuszcza Akt Założycielski spółki “Centrum Medycznego”. Wymaga to jednak zgody radnych powiatu – dodaje Jakub Czarnota.

- Istnieje możliwość, że analiza finansowa wykaże, że powiatu łańcuckiego jednak nie stać na samodzielną budowę i wyposażenie nowego pawilonu (koszt ok. 20-30 mln zł), wówczas pojawi się pytanie kto z zewnątrz mógłby dofinansować inwestycje. Czy będzie to prywatny inwestor? To jeden z wariantów. Część radnych sugerowała by wrócić do rozmów z samorządami gminnymi, by te odkupiły część udziałów  spółki Centrum Medycznego i dokapitalizowały w ten sposób inwestycję – podkreśla Jakub Czarnota.

Justyna Paszkiewicz

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.