Co dziesiąte zwolnienie chorobowe jest lewe

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Kontrole ZUS wykazały, że “lubimy” chorować, gdy boimy się stracić pracę.

Niepewność na rynku pracy sprawia, że chętnie uciekamy na fikcyjne zwolnienia lekarskie. Bywało nawet tak, że u pracodawcy, który w ramach restrukturyzacji planował redukcję zatrudnienia, 250 robotników z dnia na dzień się rozchorowało i przyniosło druk L4. Epidemia?

– Kiedy w zakładzie zaczęto mówić o zwolnieniach pomyślałem o moim chorym kręgosłupie i poszedłem do lekarza, w sumie na zwolnieniu przesiedziałem sześć miesięcy, a potem ZUS sam wysłał mnie na rehabilitację – wspomina Mateusz z Rzeszowa.

O dziurawym systemie orzekania o niezdolności do pracy świadczą dane ZUS. Z przeprowadzonych w zeszłym roku badań wynika, że co dziesiąty pracownik na zwolnieniu lekarskim był zdolny do pracy.

Milionowe oszczędności
– Po kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego oraz kontroli lekarza orzecznika w zakresie zasadności wydanych zwolnień lekarskich kwota oszczędności tylko za styczeń 2011 wyniosła 21 209 zł, natomiast za styczeń 2012 już 39 170 zł – mówi Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rzeszowie.
W styczniu2011 rzeszowski ZUS przeprowadził 1190 kontroli zasadności zwolnień i 390 w zakresie prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego. W styczniu 2012 roku liczba kontroli wzrosła analogicznie do 1656 i 633. Podobnie wyglądają dane o kontrolach z oddziału ZUS w Jaśle i jego inspektoratów w Brzozowie, Dębicy, Krośnie i Sanoku (za 2011 r). Liczba wypłat zasiłków chorobowych z funduszu chorobowego i wypadkowego wyniosła prawie 60 tys. i obejmowała ponad 987 tys. dni zasiłkowych, na kwotę prawie 42 mln. zł. Liczba orzeczeń wydanych w zakresie zaświadczeń lekarskich przez lekarzy orzeczników wyniosła blisko 5 tys. W związku z kontrolą prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy odmówiono prawa do zasiłku chorobowego za prawie 1 tysiąc dni na łączną kwotę ok. 53 tys. zł. Przeprowadzono ponad 2 tysiące kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Prawa do zasiłku odmówiono za blisko 3 tys. dni, na łączna kwotę ok. 170 tys. zł.

W całej Polsce podobnie
W ramach prowadzonej w całym 2011 r. kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy lekarze orzecznicy ZUS wydali 38,2 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłku chorobowego. Liczba ograniczonej w ten sposób absencji sięgnęła 206,7 tys. dni. Natomiast kwota wstrzymanych, decyzją lekarzy, zasiłków wyniosła 10,7 mln zł. Z kolei prowadzone od stycznia do grudnia minionego roku kontrole prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich objęły 136,5 tys. ubezpieczonych. W ich efekcie prawa do zasiłku pozbawiono 4,3 tys. osób. Było to równoznaczne z cofnięciem wypłaty świadczeń chorobowych na łączną kwotę 4,2 mln zł. ZUS obniżył też świadczenie chorobowe o kwotę 124,9 mln zł z powodu ustania tytułu do ubezpieczenia (brak opłacania składek).
Łącznie w całym 2011 r. ZUS cofnął bądź obniżył świadczenia chorobowe na łączną kwotę 148,1 mln zł.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments